Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Προκριματικά Μουντιάλ: «Τρελή» ανατροπή σε 3 λεπτά και 3Χ3 για την Αρμενία

Σε συγκλονιστικό ματς για την 3η αγωνιστική του 10ου προκριματικού ομίλου για το Μουντιάλ του 2022 η Αρμενία επικράτησε 3-2 της Ρουμανίας με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και βρίσκεται πλέον στην κορυφή του ομίλου έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Σε αγώνα που στο δεύτερο μέρος του άλλαξε τρεις φορές το σκορ, η Αρμενία πέτυχε τεράστια νίκη επί της Ρουμανίας με 3-2, διατήρησε το απόλυτο στο ξεκίνημα της διοργάνωσης με 3Χ3 και υποχρέωσε τους Βαλκάνιους στην δεύτερη ήττα τους μετά το 0-1 από την Γερμανία.

«Κλειδί» στην εξέλιξη του ματς έπαιξε η αποβολή του Ρουμάνου Πούσκας στο 78΄ σε ένα σημείο που η ομάδα του Ράντοι είχε φέρει προς το παρόν τα πάνω κάτω κι ενώ βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 56΄ από το γκολ του Σπερτιάν, κατάφερε στο 62΄ και 72΄ με ισάριθμά τέρματα του μέσου της Κραϊόβα, Αλεξάντρου Τσικαλντάου να πάρει το προβάδισμα με 2-1.

Κι ενώ όλα οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατάσταση στα χέρια τους, η αποβολή του Πούσκας έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν δύο γκολ σε δύο λεπτά στο φινάλε, στο 87΄ με τον Χαρογιάν και στο 89΄ με το πέναλτι του Μπαρτσεγκιάν και να κάνουν την ανατροπή… στην ανατροπή.