Προκριματικά Παγκοσμίου μπάσκετ, Γερμανία-Ελλάδα 63-69: Πρώτη και καλύτερη στο Παγκόσμιο η Ελλάδα!

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ηγήθηκε επιθετικά της Εθνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Γερμανία στην Brose Arena, εκεί όπου η Ελλάδα προηγήθηκε με 12-13 στο 8:04 χάρη στο τρίποντο του γκαρντ της ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-15 σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14) κόντρα στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου που μέτρησε 5/15 σουτ εντός πεδιάς (3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα) κι έκανε 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ομπστ έκαναν το 28-24 για τη Γερμανία στο 17:19, ο Σέιφερθ κράτησε τη «νασιονάλμανσαφτ» στο +4 (30-26) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33, με τον Δημήτρη Μαυροειδή (7π., 5ριμπ.) να αποτελεί σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της Εθνικής.

Η Ελλάδα είχε 3/13 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (23%) και κατέβασε 15 ριμπάουντ -7 επιθετικά ενώ η Γερμανία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 19 «σκουπίδια» και 11 λάθη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Μάικ Τσίρμπες σκόραρε για το 47-43 όμως η Εθνική έκανε σερί 7-0 στα επόμενα 2’52» με μπροστάρη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και προηγήθηκε με 47-50 στο 30′.

Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε τους τελευταίους 5 πόντους της Ελλάδας, έβγαλε άμυνες κι έδωσε το σύνθημα ενόψει της συνέχειας! Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου ανέβασε τη διαφορά στο +8 (49-57, 33’06») για την ελληνική ομάδα που άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 2-7.

Η Γερμανία αντέδρασε, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σάιμπου (60-59) όμως η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μαργαρίτη, Βασιλόπουλο, Λαρεντζάκη και προηγήθηκε με 62-68 στα 54″ για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 63-69.