Πρωτάθλημα Μπάσκετ: θρίλερ στην Κηφισιά- όλα τα αποτελέσματα

Η Κηφισιά κέρδισε σε ένα ματς με διακυμάνσεις τον μαχητικό και πεισματάτη Πανελευσινιακό με 68-67 σε ένα ματς θρίλερ στο Ζηρίνειο και δείχνει να βρίσκει και πάλι τον χαμένο δρόμο της. Σε αντίθεση με την ομάδα της Ελευσίνας που έχει δύσκολο έργο για την παραμονή της αν και παλέυει φέτος σε όλα τα παιχνίδια εκτός έδρας παίζοντας δυνατά στην άμυνα.

138790xlargeΗ Κηφισιά δεν ξεκίνησε καλά και ο Πανελευσινιακός με 10π του Βασιλόπουλου στο πρώτο μέρος αιφνιδίασε. Στο διάστημα αυτό μάλιστα ο Πανελευσινιακός είχε 17τρ και μόλις 9δ (!) αλλά άντεξε και ήταν κοντά στο σκορ αν και έχασε διαφορές 5-6π στην αρχή (6-14). Η Κηφισιά με τον Μαυροειδή (10π) αρχικά και τον Ντέιβις μετά με 12π στο πρώρο μέρος πάντα, πήρε διαφορές και τις άυξησε και πάνω από 10π (50-37,59-47,. Ομως η Ελευσίνα ροκάνισε την διαφορά αθόρυβα με τρίποντα από Μάρκοβιτς , Αθανασούλα και Τζόνσον και πλησίασε στο 63-61 στο 34′ και 68-67 στο 39′ αλλα τα βήματα του Μάρκοβιτς στα 5» απέτρεψαν την μπόμπα!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-32, 59-47, 68-67

AENK(Παπαθεοδώρου): Σίλας 6 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 15, Ψαθάς 4, Μελισαράτος 7, Ντούβνιακ 11 (1), Ντέιβις 16 (2), Μπάρλος, Βασιλόπουλος Π.

Πανελευσινιακός (Koυστένης): Μίτροβιτς, Βασιλόπουλος Φ. 10 (2), Λούμπι 9 (13ρ.), Αθανασούλας 16 (2), Μάρκοβιτς 12 (1.), Δορκοφίκης 3 (1), Τζόνσον 13 (3), Αβραμίδης, Σίμπσον 4.

138789xlargeΟ ΠΑΟΚ και σήμερα έδειξε ότι διανύει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος και έτσ αγχώθηκε να κερδίσει τον μαχητικό ΚΑΟΔ στην Πυλαία αλλά τουλάχιστον έστω και έτσι επέστρεψε στις νίκες. Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στην εμπειρία και την έδρα. Ο ΠΑΟΚ έπαιρνε αλλά και έχανε μέρος τους, διαφορές, 17-9,23-22,34-22,52-43. Ο ΠΑΟΚ έδειξε να ελέγχει το ματς με μονοψήφιες διαφορές, αλλά ο ΚΑΟΔ αθόρυβα με τους Άτκινς και Μισέλ το έκανε ντέρμπι στο 35′(62-60). Εκεί μίλησε η άμυνα και εμπειρία του ΠΑΟΚ καθώς μετά το 64-62 στο 37′ η ομάδα της Δράμας σκόραρε πάλι στο τέλος με βολές οταν ολα είχαν κριθεί…

Δεκάλεπτα:18-13,37-27,56-47,72-64

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13, Λιάπης,Κάρτερ 10,Τσόχλας 10,Δέδας 6,Μαργαρίτης 11, Οντομ 8, Βον 2,Σιναντίνοβιτς , Χαριτόπουλος 5,Σαλούστρος 7.

ΚΑΟΔ(Μέξας): Σφαλτάκης 2,Τρότερ 11,Χάρις, Γεωργάκης, Ατκινς 8, Οντομ 6,Μισέλ 9,Ζάρας 15,Λο 2,Τσαλδάρης 2,Παπαμακάριος 9.

138787xlargeΑπολλωνάρα (με τρίποντες βόμβες στο τέλος) στην Πάτρα καθώς η αχαική ομάδα δείχνει ότι διατηρεί την εξαιρετική της φόρμα και ότι ξέρει να κερδίζει και με την άμυνα. Ο Απόλλωνας μπροστά σε 3000 φίλους του έκανε μια εντυπωσιακά στην άμυνα βασικά εμφάνιση με εξαιρετικό κοουτσάρισμα του Νίκου Βετούλα και έβαλε τέλος στο μικρό σερί του Άρη που έρχοταν από τις μεγάλες νίκες με τον ΠΑΟΚ κολλητά και αξιώνει τετράδα. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας πλεον βάζει πλώρη και για πιό ψηλά από τα πλέι οφ.

Οι πατρινοί στηρίχιθηκαν και πάλι στους αμερικανούς του με τον Ελ Αμίν σε τορεμρή φόρμα, ενώ ο Άρης που δεν είχε και τον Τόμας ήταν μονοδιάστατος επιθετικά με μοναδικές αιχμές τους Πάσαλιτς και Βεζένκοφ. Και όλα αυτά ενώ ο Απόλλωνας είχε 4/19τρ στο πρώτο μέρος αλλά ο Άρης με 1/9 και τα 10 λάθη δεν μπόρεσε να το εκμεταλευθεί. Και ας είχε πάρει την μάχη των ριμπάουντς με 46-34 από την αρχή. Μαλιστα το ματς είχε τόσο αμυντική διάθεση και πάθος που είναι ενδεικτικό ότι ακόμα και το τελικό σύνολο είναι πλασματικό καθώς ο Απόλλωνας πέτυχε 30π στην τελευταία περίοδο!

Ο Απόλλωνας είχε συνέχεια μικρές διαφορές και όλα κρίθηκαν στο τέλος όταν το 53-49 στο 33′ έγινε 59-49 με δύο κολλητά τρίποντα του Ελ Αμίν και στην συνέχεια με άλλα δύο κολλητά τρίποντα επίσης του Φιτζπάτρικ η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 74-55 στο 38΄και τέλος!

Δεκάλεπτα: 17-13,28-23,46-40,76-60

ΑΠΟΛΛΩΝ Π(Βετούλας): Σκορδίλης 11(9ρ), Αργυρόπουλος, Γκαλογουέι 12(7ρ,5ας), Πεν 17, Φιτζπάτρικ 14(4/6τρ,8ρ),Μπατής 2,Αντωνάκης, Ελ Αμίν 20(5/12δ,3/9τρ), Μολφέτας,Γεωργαλής.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης):Πάσαλιτς 18(3/8τρ),Ριντ ,Χαρίσης,Καραθανάσης, Βεζένκοφ 18(4/8δ,1/4τρ,9ρ), Νέιμικ 7(8ρ), Μούρτος 6,Σίμτσακ, Αντεμπόγιε 7.

138786xlargeΤα Τρίκαλα έκαναν ένα ακόμη βήμα παραμονής με το 78-69 επί του Πανιώνιου, ο οποίος από την πλευρά του παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Basket League μετά από 16 αγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να περιορίσουν επιθετικά τους Θεσσαλούς, παρά μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και ξαναμπήκαν προσωρινά στο παιχνίδι.

Με τον Ίνγκραμ να πετυχαίνει τους 8 πρώτους πόντους του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το 8-0, αλλά ο Πανιώνιος αντέδρασε και το δεκάλεπτο έληξε 24-23. Με ανάλογη συνέχεια, τα Τρίκαλα έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο +8 (48-40), με κορυφαίο σε εκείνο το διάστημα τον Νικολόπουλο.

Η αθηναϊκή ομάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να διεκδικήσει και πάλι τη νίκη, αλλά δεν άντεξε για πολύ. Ο Κάντζι πήρε πάνω του τα Τρίκαλα και με άξιους συμπαραστάτες τους Χάρις, Τσούπκοβιτς οδήγησαν την ομάδα του Φλεβαράκη στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 24-17, 6-14, 24-15 (78-69)

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 11(2), Νικολόπουλος 8(2), Τρέισι 2, Χάρις 14(2), Τσούπκοβιτς 12(2), Πάνος 10, Ματαλόν 6(), Κάντζι 13(1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 10(2), Βεργίνης 15(3), Σπυρόπουλος, Στρναντ 6(1), Μπιλλής, Σταμάτης, Γουντς 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 14(2), Ταμπς 6(2).

138788xlargeΤο Ρέθυμνο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους κατάφερε στην παράταση να κάμψει την αντίσταση του Κόροιβου και να πανηγυρίσει τη νίκη με 78-66. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τα ηνία μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι Κρητικοί γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση και θα μπορούσαν να είχαν κατακτήσει το ροζ φύλλο από την κανονική διάρκεια. Ο Αλεν στην τελευταία επίθεση και ενώ το σκορ ήταν 58-58 δεν κατάφερε να κάνει ούτε καν προσπάθεια σε επίθεση 15 δευτερολέπτων, ωστόσο εξιλεώθηκε στην παράταση, εκεί που πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην… επιτυχία.

Ο Κόροιβος στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε αποκτώντας διαφορά 14 πόντων (8-22), αλλά στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου τα πράγματα αντιστράφηκαν. Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις επιθετικά και αμυντικά σκοράροντας 15 πόντους, αφήνοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους στους 9. Η διαφορά ?εξανεμίστηκε? στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 33′ (47-46).

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 έκαναν το 51-56, αλλά για τέσσερα λεπτά έμειναν χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να περάσει μπροστά στο σκορ με 58-56. Ο Μαγκέτε ισοφάρισε σε 58-58 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αλεν πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, όμως σπατάλησε όλα τα δευτερόλεπτα χωρίς να σουτάρει.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η καλή άμυνα του Ρεθύμνου του έδωσε τη νίκη. Ο Κόροιβος έδειξε να μένει από δυνάμεις και γνώρισε την ήττα που τον διατηρεί στις τελευταίες θέσεις. Αντίθετα οι Κρητικοί έφτασαν τους 24 πόντους και συνεχίζουν να βρίσκονται στο πάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 23-31, 41-46, 58-58κ.α., 78-66 παρ.

ΑΓΟΡ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον, Σχίζας 2, Κουμπούρας 10, Σάφτενααρ 14 (2), Κάουνσιλ 7, Αλλεν 13 (2), Καλαμπόκης 4 (1), Φαγιέ 14, (1), Σινής, Χείλαρης, Κράβιτς 14, Δουλγεράκης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Μπάουερς 5, Μάτζετ 15 (1), Μάρσαλ 9 (2), Γιαννακίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 17 (2), Βασίλιεβιτς, Κανονίδης 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 8, Γαλιώτος.