Πρωταθλήτρια η Πορτογαλία νικητής ο Φερνάντο Σάντος

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην Ιστορία της αναδείχθηκε η Πορτογαλία.

portogalia

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, που αγωνίστηκε χωρίς τον φυσικό της ηγέτη από το 25΄ λόγω τραυματισμού, τον Κριστιάνο Ρονάλντο, κατάφερε με το γκολ του Έντερ στο 109΄ να νικήσει με 1-0 τη Γαλλία στον τελικό του EURO και να ανέβει στην κορυφή της Ευρώπης (στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος 0-0).

Η αναγκαστική αλλαγή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο ξεκίνημα του ματς «σημάδεψε» τον τελικό του EURO. Ο κορυφαίος παίκτης του τουρνουά τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Παγέ, «έσφιξε τα δόντια» για να συνεχίσει, αλλά στο 25ο λεπτό έπεσε στο έδαφος και αντικαταστάθηκε από τον Κουαρέσμα.

Οι Ίβηρες δεν επηρεάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο από την απώλεια του φυσικού τους ηγέτη. Προσηλωμένη στο αγωνιστικό της πλάνο η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα κι αν εξαιρέσει κανείς την κεφαλιά του Γκριεζμάν που απόκρουσε φανταστικά ο Πατρίσιο οι Γάλλοι δεν απείλησαν άλλη φορά την εστία του Πορτογάλου γκολκίπερ.

Ο ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρους, αλλά από το 60΄ και μετά η Γαλλία άρχισε να πιέζει πάρα πολύ την άμυνα των Πορτογάλων. Η μεγάλη φάση του τελικού ήρθε για τους «τρικολόρ» στο 66΄ με τον Γκριεζμάν να χάνει τεράστια ευκαιρία από τη μικρή περιοχή, όταν αστόχησε με κεφαλιά όντας εντελώς μόνος του μετά τη σέντρα του Κομάν.

Νέα κλασική φάση για τους γηπεδούχους για να σκοράρουν στο 75΄. Ο Ζιρού βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Πατρίσιο, αλλά και πάλι ο πορτιέρε των Ιβήρων βρέθηκε στη σωστή θέση και απόκρουσε το πλασέ του στράικερ της Άρσεναλ. Η μοναδική καλή φάση για το συγκρότημα του Σάντος σημειώθηκε στο 79΄ με πρωταγωνιστή τον Λιορίς ο οποίος έκανε μεγάλη επέμβαση στη σέντρα σουτ του Νάνι και στη συνέχεια μπλόκαρε το ανάποδο ψαλίδι του Κουαρέσμα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία και πάλι για τους Γάλλους. Στο 84΄ ο Σισοκό με «κεραυνό» έξω από την περιοχή σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Πατρίσιο, αλλά για μία ακόμη φορά ο πορτιέρε της Πορτογαλίας αποδείχθηκε ανίκητος. Ο τελικός έκλεισε με δοκάρι για τους «τρικολόρ» μετά την απίστευτη ενέργεια του Ζινιάκ, ο οποίος «άδειασε» τον Πέπε πλάσαρε τον Πατρίσιο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, όπου η «επτάψυχη» ομάδα του Σάντος κατάφερε να σκοράρει. Αφού απείλησε πρώτα με το δοκάρι του Γκερέιρο στο 108΄ με απευθείας φάουλ, στο 109΄ η «χρυσή αλλαγή» του προπονητή της Πορτογαλίας, ο Έντερ, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι αφού πέρασε τον Σισοκό χάρισε στην ομάδα της ιβηρικής χερσονήσου το τρόπαιο.