Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 79-80

Ο Θρύλος είναι πάλι εδώ! Με τον Πρίντεζη να… οργιάζει και άμυνα-τανάλια στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ υποκλίθηκε (80-79) και το αβαντάζ έδρας που οδηγεί στο Βελιγράδι μοιάζει να κλείδωσε!

Ματσάρα στη Μαδρίτη από Ρεάλ και Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν στην έδρα της Ρεάλ και πήραν μία σπουδαία νίκη που τους φέρνει σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση για αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ αφού ανέβηκαν στο 15-7 και άφησαν δύο νίκες πίσω τους τους Μαδριλένους, κόντρα στους οποίους έχουν και την ισοβαθμία! Πρώτο διπλό έπειτα από τέσσερις σερί ήττες με κακές εμφανίσεις για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ήταν το μοναδικό σημείο στο πρώτο μέρος που ο Ολυμπιακός δεν είχε τον έλεγχο. Με σουτ των Τόμπκινς-Τέιλορ, η Ρεάλ προηγήθηκε με 13-9, πριν όμως οι «ερυθρόλευκοι» τρέξουν σερί 0-8 που τους έβαλε σε θέση οδηγού. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-21 και τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να μετρούν 7 ασίστ και 2 λάθη.

Εξαιρετικά αποδοτικό αποδείχθηκε το second unit του Ολυμπιακό: οι Τόμπσον και Ουίλτζερ είχαν σταθερά επαφή με το διχτάκι και έτσι διαμορφώθηκε το 32-38 στο 15′. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν να προηγούνται σε τρεις περιπτώσεις με +8, ο Ντόντσιτς έδωσε κάποιες λύσεις στους Μαδριλένους, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 39-45.

Καλύτερα μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι Μαδριλένοι με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν γρήγορα σε 49-49 με καλάθι του Ταβάρες. Ο Παπανικολάου επέτρεψε στον Ολυμπιακό να «ανασάνει» με τέσσερις σερί πόντους, την ώρα που Ντόντσιτς-Τόμπκινς έδιναν σταθερά σκορ στη Ρεάλ (60-60, στο 28′). Τελικά, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το «κλειστό» 62-65, έπειτα από buzzer beater του Ουίλτζερ.

«Yπνωτισμένος» μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός: με μπροστάρη τον Κοζέρ και τον Ρέγιες να μαζεύει καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ, η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε και έκανε σερί 9-0 (71-65). Ο Μιλουτίνοφ έδωσε σκορ έπειτα από 3:30, ενώ ο Πρίντεζης σημείωσε γκολ-φάουλ για το 73-70. Ακολούθησε μία τρελή φάση με τον Ρέγιες να έχει πάρει αντιαθλητικό φάουλ, αλλά να χάνει και τις δυο βολές παίρνοντας στη συνέχεια τεχνική ποινή. Ο Ολυμπιακός κέρδισε το μάξιμουμ από τη φάση, αφού ο Πρίντεζης έβαλε τρίποντο για το 73-74.

To ματς έγινε θρίλερ (76-77 στο 38′), ενώ ο Σπανούλης έχασε τρίποντο κι έκανε λάθος μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντόντσιτς έβαλε δυο βολές για το 78-77, αλλά ακολούθησε μεγάλο καλάθι του Στρέλνιεκς. Ο Σλοβένος έχασε δυο βολές, η δεύτερη όμως επαναλήφθηκε για το 79-79. O Στρέλνιεκς είχε επίσης 1/2 (79-80) και απέμεναν 15″. H τελευταία επίθεση της Ρεάλ ήταν κακή και οι Μαδριλένοι δεν πρόλαβαν καν να εκτελέσουν.

Tα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80

Η Στιγμή: Με το σκορ στο 73-70, ο Ρέγιες πήρε αντιαθλητικό φάουλ από τον Σπανούλη και η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να ξεφύγει λίγο πριν την τελική ευθεία. Ωστόσο, ο αρχηγός των Μαδριλένων έχασε και τις δύο βολές, ενώ κλώτσησε και την μπάλα με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή και να αλλάξει εντελώς το μομέντουμ σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Μάλιστα, ακολούθησε και το τρίποντο του Πρίντεζη που διαμόρφωσε εικόνα… άλλου ματς από εκεί και στο εξής.

Η Γκέλα: Ο τρόπος με τον οποίο εκτέλεσε η Ρεάλ την τελευταία της επίθεση δεν ήταν ο ενδεδειγμένος. Οι Μαδριλένοι μπλέχτηκαν στην άμυνα του Ολυμπιακού και δεν κατάφεραν καν να σουτάρουν. «Γκέλα» και το κακό ποσοστό από τη γραμμή των βολών (17/27, 63%).

Η Διαιτησία: Μπελόσεβιτς, Λάτισεβς και Πάντερ έκαναν κάποια λάθη, αλλά συνολικά χειρίστηκαν καλά την αναμέτρηση και δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα.

Η Εξέδρα: Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο «Wizink Center» που είχε πολύ κόσμο και παλμό. Στο γήπεδο βρέθηκαν και περίπου 100 φίλοι του Ολυμπιακού, καθώς και ο Γιώργος Αγγελόπουλος με τον Γιώργο Σκινδήλια.