Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός: 85-69 τη Ρεάλ με οδηγό τον Παππά!

Ο Παναθηναϊκός με οδηγό τον Παππά (22 π.) και άξιο συμπαραστάτη τον Νέλσον (16 π.) στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, ισοπέδωσε (85-69) τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και πάει ολοταχώς για πρόκριση στα προημιτελικά.

af2ae4ad-b4e8-423f-9fc8-7209fd640f7b_mainΟι πράσινοι έπειτα από 3 συνεχόμενες ήττες τράβηξαν… φρένο με εντυπωσιακό τρόπο, με τον Γκιστ να κλέβει την παράσταση στο τέλος…

Ο Διαμαντίδης βγήκε νωρίς με δύο φάουλ και στο τέλος αποβλήθηκε με τεχνική ποινή έχοντας μείνει στο παρκέ μόλις για 15 λεπτά (2 πόντους με 1/4 σουτ). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν χρειάστηκε τον αρχηγό του για να… διαλύσει την Ρεάλ. Κι αυτό γιατί ο Νίκος Παππάς ήταν «καυτός» με 22 πόντους (7/8 βολές, 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα) και ο ΝτεΜάρκους Νέλσον έβγαλε τρομερή ενέργεια (16 πόντους και 4 ασίστ). Την ίδια ώρα η δυνατή άμυνα περιόρισε την Ρεάλ, με τον Φερνάντεθ να μένει στους 12 πόντους και τον Γιουλ στους 11.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε το παιχνίδι του από την αρχή. Ανάγκασε την Ρεάλ να κάνει περισσότερα τρίποντα παρά δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Νέλσον και Παππά οδηγούς έκλεισε την περίοδο στο +4 (19-15).

Παίζοντας καλή άμυνα και κάνοντας δεύτερες και τρίτες επιθέσεις, με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, οι «πράσινοι» έδειχναν κυρίαρχοι και δεν την… πάτησαν όταν είχαν ένα «νεκρό» διάστημα στο οποίο οι Ισπανοί έτρεξαν σερί 7-0.

Το πρώτο εύστοχο τρίποντο για το «τριφύλλι» από τον Σλότερ έκανε το 32-29 και ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-35 (βοήθησε πολύ και ο Λαουάλ για όσο έπαιξε).

Με τους Γκιστ και Μπλουμς να σκοράρουν από τα 6,75μ., τον Νέλσον να κάνει πράγματα και θαύματα και τον Παππά να δίνει… ρεσιτάλ, ο Παναθηναϊκός, έχοντας εγκλωβίσει την Ρεάλ (μόνο ο Ρέγες απειλούσε), ολοένα και αύξανε τη διαφορά (+9 στο 21, +12 στο 24, +16 στο 30′).

Στην τέταρτη περίοδο ο Πάμπλο Λάσο φάνηκε να πετάει λευκή πετσέτα, την ώρα που οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχιζαν το… πάρτι.

Στο πρώτα 8 λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει 12 πόντους, όλους από τον Κάρολ. Αλλά φυσικά δεν μπορούσε να κερδίσει μόνος του… αυτόν τον Παναθηναϊκό, που σε κάποια στιγμή ξεπέρασε και τη διαφορά της ήττας του στη Μαδρίτη (+20, 78-58, στο 35′) και τελικά πανηγύρισε με 85-69.

Ο Παναθηναϊκός έκανε πλέον άλμα για τα πλέι οφ, με την 4η θέση να δείχνει να «κλειδώνει» υπέρ τους (ακολουθούν τα ματς με Γαλατά και Άλμπα), ενώ οι Ισπανοί παρά την ήττα τους παραμένουν φαβορί για την πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-35, 69-53, 85-69.

Παναθηναϊκός: Σλότερ 5, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης, Νέλσον 16, Παππάς 22, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 13, Μπατίστα 8, Μπλουμς 3, Λαουάλ 4.

Ρεάλ: Ρίβερς 3, Φερνάντες 12, Νοτσιόνι, Ματσιούλις 2, Ρέγιες 11, Ροντρίγκες 4, Αγιόν 4, Κάρολ 16, Γιούλ 11, Μπουρούσης 2, Σλότερ 4.