Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Seria A : Πέντε στα πέντε η Ίντερ, γκέλα για τη Νάπολι του Μανωλά

Να δεις πως το είπε ο Ντιέγκο Γοδίν; «Η Ίντερ μου θυμίζει την Ατλέτικο του 2014».

Ναι πράγματι, η φετινή Ίντερ του Αντόνιο Κόντε έχει κάτι από την κυνικότητα, την αποτελεσματικότητα και το «ξέρω να παίρνω ένα αποτέλεσμα» της Ατλέτικο του Σιμεόνε.

Ο Δον Αντόνιο φαίνεται πως έχει ενεργοποιήσει άλλα ένστικτα στους Νερατζούρι που είναι πλέον έτοιμοι να δώσουν τα πάντα στο γήπεδο προκειμένου να πάρουν τη νίκη!

Η φετινή Ίντερ δεν έχει κάποιο μεγάλο όνομα στο ρόστερ της. Είναι ένας για όλους και όλοι για έναν και αυτό δουλεύει. Σαν ελβετικό ρολόι.

Η Ίντερ της σεζόν 2019-2020 είναι αποφασισμένη να καθαιρέσει την Γιουβέντους από την κορυφή. Είναι η μοναδική ομάδα της Seria A που έχει πανηγυρίσει τη νίκη και στις πέντε αγωνιστικές.

Προσπέρασε τα εμπόδια των Λέτσε (4-0 εντός έδρας), Κάλιαρι (2-1 εκτός έδρας) και Ουντινέζε (1-0 εντός έδρας), επικράτησε και της Μίλαν (2-0 εκτός έδρας) στο μεταξύ τους «Derby della Madonnina» το Σάββατο (21/9) και σειρά πήρε η… Λάτσιο.

Μέσα στο Μεάτσα η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, ευτύχισε να σκοράρει στο 23ο λεπτό με «δράστη» τον Ντανίλο Ντ’ Αμπρόζιο και έκτοτε διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της κόντρα σε μια δυσκολοκατάβλητη Λάτσιο παίρνοντας το «τρίποντο» που την αφήνει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +2 από την πρωταθλήτρια Γιουβέντους.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου χτύπησε τη Νάπολι του Κώστα Μανωλά. Οι Παρτενοπέι έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες, και στο τέλος τιμωρήθηκαν.

Με γκολ του Λούκας Κάστρο στο 87’ η Κάλιαρι με τον Λυκογιάννη βασικό πήρε τη νίκη με 1-0 σοκάροντας τους Ναπολιτάνους που στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League είχαν κάμψει την αντίσταση της πρωταθλήτριας Ευρώπης Λίβερπουλ.

Πιο αναλυτικά, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα στο 87ο λεπτό και με κεφαλιά του Κάστρο σκόραραν για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, όμως μέσω VAR το γκολ κατακυρώθηκε κανονικά. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στην ίδια φάση ο Κουλιμπαλί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη!