Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Serie A, Κάλιαρι – Σαμπντόρια 2-0: Πήραν ανάσα οι γηπεδούχοι

Την τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς πέτυχε η Κάλιαρι, η οποία επικράτησε εύκολα της Σαμπντόρια με 2-0 εντός έδρας. Ετσι, η ομάδα της Σαρδηνίας πήρε ανάσα κι έφτασε τους 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι Γενοβέζοι. Βασικός ο Λυκογιάννης που είχε εξαιρετική παρουσία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ζοάο Πέδρο. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 40′ όταν ο Αουγκέλο ανέτρεψε τον Ναντέζ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με συνέπεια η Σαμπντόρια να παίξει με παίκτη λιγότερο.

Στο 48΄η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ, όταν ο Πέδρο ανατράπηκε από τον Τονέλι και βρέθηκε στην άσπρη βούλα. Ετσι, ο Ζοάο Πέδρο νίκησε τον Αουντέρο και πέτυχε το 1-0. Στο 68′ ο Ναντέζ πέτυχε το 2-0 και σφράγισε το τρίποντο.

Η Κάλιρια σημείωσε και τρίτο γκολ, ωστόσο έπειτα από αρκετά λεπτά αναμονής, ακυρώθηκε μιας και ο σκόρερ Ουνάς ήταν… ελάχιστα πιο μπροστά από την αντίπαλη άμυνα.