Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Serie A, Λάτσιο-Κροτόνε 3-2: «Ζωντανή» για την τετράδα

Η Λάτσιο επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε 3-2 της Κροτόνε και βρέθηκε στο -4 από την τετράδα της Serie A. Λυτρωτής ο Καϊσέδο, ο οποίος λίγο μετά την είσοδό του πέτυχε το νικητήριο γκολ.

H Λάτσιο μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ! Ο Στέφαν Ράντου μοίρασε ωραία και ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς με υπέροχο σουτ πέτυχε το 1-0. Η Λάτσιο συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ, αλλά η Κροτόνε στην πρώτη της ευκαιρία έφερε το ματς στα ίσα δυνατό σου του Σίμι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έβαλαν την Κροτόνε στην περιοχή της κι έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Λουίς Αλμπέρτο με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-1.

Η Κροτόνε στο 49′ «πάγωσε» ξανά τους Λατσιάλι. Ο Ζούνιορ κινήθηκε πολύ γρήγορα, ανατράπηκε από τον Φαρές και ο Σίμι ισοφάρισε 2-2. Στη συνέχεια το ματς ήταν ένας μονόλογος για τη Λάτσιο. Ωστόσο, ο Κορέα στο 61΄ και ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς στο 74′ δεν μπόρεσαν από καλή θέση να σκοράρουν. Στο 79′ η Λάτσιο έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Σάβιτς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Κόρνταζ με υπέροχή επέμβαση έσωσε την εστία του. Ωστόσο, η λύτρωση ήρθε στο 84′, με τον Καϊσέδο, ο οποίος οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του διαμόρφωσε το 3-2.