Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Σόου Τζεντίλε και πρόκριση Ιταλίας

Ο επιθετικός οίστρος του Αλεσάντρο Τζεντίλε και η κλάση των συμπαικτών του έφερε την Ιταλία στους «8» της διοργάνωσης, μετά το 82-52 επί του Ισραήλ.

gentile

Ιταλοί παρουσιάστηκαν υποψιασμένοι στον νοκ-άουτ αγώνα για τους «16» απέναντι στο Ισραήλ και με τους μεγάλους της αστέρες να βάζουν την προσωπική τους σφραγίδα έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με σκορ . Πλέον η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι θα περιμένει τον αντίπαλο της στους «8», ο οποίος θα προκύψει από την αναμέτρηση Λιθουανία-Γεωργία.

Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 27 πόντους, ενώ διψήφιο νούμερο πόντων είχε ακόμη ο Μάρκο Μπελινέλι (14 πόντοι με 4 τρίποντα και 4 ασίστ). Να σημειωθεί ότι ο Αντρέα Μπαρνιάνι τραυματίστηκε και αποχώρησε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκ πρώτης φαίνεται ότι δεν ήταν κάτι σοβαρό και προτιμήθηκε να μείνει εκτός λόγω και της εξέλιξης του ματς.

Από τους Ισραηλινούς που έμειναν από δυνάμεις (και σκορ) στο τρίτο δεκάλεπτο ξεχώρισαν οι Μέκελ (20 πόντοι) και Ελιγιάχου (12π), την ώρα που το μεγάλο αστέρι της ομάδας, ο Όμρι Κάσπι είχε 8 μόλις 8 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντο) και 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

MVP

Προσωπικό ρεσιτάλ για τον Αλεσάντρο Τζεντίλε, που έκανε μια σπουδαία εμφάνιση. Πήρε τη σκυτάλη από τους Μπαρνιάνι και Μπελινέλι, σκοράροντας συνολικά 27 πόντους, οι 13 εκ των οποίων στο τρίτο δεκάλεπτο που κρίθηκε το ματς. Είχε 9/11 βολές, 6/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο σε 30 λεπτά.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το 11/29 τρίποντα των Ιταλών αν μη τι άλλο αποδείχτηκε (κι αυτό) απροσπέλαστο εμπόδιο για τους Ισραηλινούς. Τεράστια διαφορά αν σκεφτούμε ότι ο αντίπαλος τους πήρε μόλις 9 πόντους από τα 6.75 και εκείνοι 33.

Το σημείο-κλειδί που έκρινε την αναμέτρηση

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίς αμφιβολία. Οι Ιταλοί πέτυχαν στη συγκεκριμένη περίοδο 28 πόντους και δέχτηκαν μόλις 9.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-22, 30-40, 39-58, 52-82

Ισραήλ: Γιβζόρι, Ντόουσον 1, Μέκελ 20 (2), Ελιγιάχου 12, Κάσπι 8 (1), Λιμονάντ, Καντίρ 4, Οχαγιόν 2, Γκριν, Φίσερ 5.

Ιταλία: ΝτελαΒάλε 8 (2), Μπελινέλι 14 (4), Αραντόρι 2, Τζεντίλε 27 (2), Γκαλινάρι 6, Μπαρνιάνι 7 (1), Κουζέν 2, Μέλι 5 (1), Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ 6, Πολονάρα 2.