Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Στη 2η θέση ο ΠΑΟΚ- μεγάλη νίκη ο Πανθρακικός. Σε τεντωμένο σχοινί Πανιώνιος και Λιβαδειά!

Το γκολ με την εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου στο 43′ έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ επί του Λεβαδειακού 1-0. Ο Δικέφαλος πέρασε 2ος, ενώ η ομάδα της Λιβαδειάς μπήκε για τα καλά σε περιπέτειες. Μάχεται για την σωτηρία του ο Πανθρακικός μετά το μεγάλο διπλό στη Βέροια.ÐÁÐÁÄÏÐÏÕËÏÓ   ÐÁÏÊ - ËÅÂÁÄÅÉÁÊÏÓ  PAPADOPOULOS  PAOK - LEVADIAKOS (SUPERLEAGUE 2014-2015)Μπροστά σε ελάχιστο κόσμο στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με περισσότερη όρεξη από την ομάδα της Λιβαδειάς, έφθασε άνετα, έστω στο «φτωχό» 1-0 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στην Κέρκυρα προσπέρασε τους «πράσινους» στη 2η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη οι «πράσινοι» της Λιβαδειάς, νιώθουν πλέον τη… θηλιά του υποβιβασμού όλο και να σφίγγει.

Ο Λεβαδειακός βρέθηκε στη 15η θέση, μετά την εκτός έδρας νίκη του Πανθρακικού, ισόβαθμος με την ομάδα της Κομοτηνής, και πλέον η ομάδα της Βοιωτίας καλείται να νικήσει την τελευταία αγωνιστική τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο.1241885Τέταρτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό χωρίς να γευτεί την χαρά της νίκης ενώ, η ισοπαλία (1-1) που απέσπασε η Κέρκυρα γιορτάστηκε από τους «Φαίακες» καθώς εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Καρέλης άνοιξε το σκορ στο 22′, ο Κόντος ισοφάρισε με πέναλτι στο 62ο λεπτό.pegasus_LARGE_t_1041_106560373Ο υπέρ πάντων αγώνας του Πανθρακικού για παραμονή στα «σαλόνια» της Super League συνεχίζεται. Η ομάδα της Κομοτηνής έφυγε με το υπερπολύτιμο διπλό από την έδρα της Βέροιας με σκορ 1-0 και θα παλέψει την τελευταία αγωνιστική, προκειμένου να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το «χρυσό» γκολ για τους Θρακιώτες πέτυχε στο 83′ ο Ίγκορ με εκτέλεση πέναλτι.thumbnail (1)Με τον Στέφανο Ναπολεόνι να σημειώνει χατ τρικ, ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-1 του Πανιωνίου και ουσιαστικά εξασφάλισε τα πλέι οφ. Παραμένει το… άγχος για τους «κυανέρυθρους» (μείωσαν απλά με τον Κολοβό). Το ματς ολοκληρώθηκε με 16 λεπτά καθυστερήσεις καθώς ο διαιτητής Μάνταλος είχε διακόψει δύο φορές εξαιτίας ενός πανό που είχαν «σηκώσει» οι οπαδοί του Ατρόμητου.

Ισοπαλίες σε Γιάννενα και Ξάνθη

Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στα Γιάννενα ανάμεσα στον «ξενερωμένο» (ελέω μη αδειοδότησης) ΠΑΣ και τον υποβιβασμένο Εργοτέλη, ενώ λευκή (0-0) ισοπαλία ήρθε και στην συνάντηση της Ξάνθης με τον Αστέρα Τρίπολης (ο Κλέϊτον αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 31′).