Στη Νάπολι το Σούπερ Καπ Ιταλίας που διοργάνωσαν τα… πετροδόλλαρα!

Στη διαδικασία των πέναλτις επικράτησε η Νάπολι της Γιουβέντους (6-5) και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας με τους Άραβες να απολαμβάνουν τις selfies στο γήπεδο…

juve708Βλέπετε, το ματς μεταξύ των πρωταθλητών και των κυπελλούχων Ιταλίας διεξήχθη στη Ντόχα (για διαφημιστικούς λόγους που αφορούν το Κατάρ με τα πετροδόλλαρα που μοιράζει). Ήταν, φυσικά, αρκετά απολαυστικό με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο 90λεπτο και να πετυχαίνουν από ακόμη ένα γκολ η καθεμία στον έξτρα χρόνο.

Κάρλος Τέβες (5′, 105′) και Γκονσάλο Ιγκουαΐν (68′, 118′) σημείωσαν από δύο τέρματα, ένα στην κανονική διάρκεια, ένα στην παράταση έκαστος και οι δύο Αργεντίνοι οδήγησε το ματς στη «ρώσικη ρουλέτα».

Εκεί, μετά την εκτέλεση 18 συνολικά πέναλτι, ο Κουλιμπαλί ευστόχησε στο τελευταίο για τη Νάπολι και ο Παντόιν δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράφαελ στο τελευταίο της Γιουβέντους.

Εν τέλει, και οι Ιταλοί έκαναν τη δουλειά τους αλλά και -πολύ περισσότερο- οι διοργανωτές που πέρασαν το μήνυμά τους…

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (79′ Παντόιν), Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο (66′ Περέιρα), Μαρκίζιο, Πογκμπά, Βιδάλ, Τέβες, Γιορέντε (106′ Μοράτα).

Νάπολι (Μπενίτεθ): Ράφαελ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Γκαργκάνο, Νταβίντ Λόπες (91′ Ινλέρ), Ντε Γκουζμάν (106′ Ζορζίνιο), Χάμσικ (79′ Μέρτενς), Καγεχόν, Ιγουαΐν.