Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Στην κορυφή τα κορίτσια βόλεϊ του Ολυμπιακού (3-0 την ΑΕΚ)

Ο Ολυμπιακός με κορυφαία την Αλίκη Κωνσταντινίδου (19 πόντους με 12/16 επιθέσεις και 7 μπλοκ) επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στο εξ αναβολής ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής και πέρασε μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας.

thumbnailΣτην αποστολή του Ολυμπιακού ήταν για πρώτη φορά η Μανωλίνα Κωνσταντίνου, ενώ στην ΑΕΚ δεν έπαιξαν λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο η Λαγουδάκη και η Νικούλη με την 15άχρονη Αριστέα Τοντάι να παίζει βασική.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ έπαιρνε εύκολα την αλλαγή και είχε το προβάδισμα μέχρι το 5-7 που έγινε 8-7 για τον Ολυμπιακό και 12-8 με τα σερβίς της Μπραμπόροβα.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι ερυθρόλευκες είχαν πάντα τον έλεγχο του αγώνα, καθώς όταν η ΑΕΚ κατάφερνε να μειώσει (13-11, 17-16) πάντα ακολουθούσε ένα σερί από λάθη στην υποδοχή (21-16) με το σετ να τελειώνει 25-20.

Το δεύτερο σετ τελείωσε πριν καν αρχίσει καθώς ο Ολυμπιακός με την Χριστοδούλου στο σερβίς προηγήθηκε με το καλημέρα 5-0 και 8-2 φτάνοντας πολύ εύκολα στην κατάκτηση του.

Η ΑΕΚ όμως δεν παράτησε τον αγώνα και επανήλθε στο γ’ σετ. Παρόλο που ο Ολυμπιακός ανέτρεψε γρήγορα το εις βάρος του 0-3 προσπέρασε με 14-11, το εκπληκτικό μπλοκ της Αριστέας Τοντάι στην Βέσοβιτς ήταν η αρχή της κιτρινόμαυρης αντεπίθεσης που έφερε το σκορ στο 14-17.Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 20-23 που έγινε 22-23 με κόντρα επίθεση της Κωνσταντινίδου. Στην επόμενη φάση ένα νέο εκπληκτικό μπλοκ της Τοντάι στην Μπραμπόροβα έδωσε στην ΑΕΚ το πρώτο σετ μπολ, όμως η Κατσαντώνη έχασε την κόντρα και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 με επίθεση της Βέσοβιτς και έφτασε σε ματς μπολ με άουτ της Κατσαντώνη. Η τελευταία έφερε το παιχνίδι στα ίσια, όμως το χαμένο σερβίς της Ρίζου και το μπλοκ της Γιώτα έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-20, 25-11, 27-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Ιβάνοβα 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (6/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη, Ρίζου.