Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Στηρίχθηκε στον Στιλ ο Παναθηναϊκός και έφυγε με το «Χ» από την Τρίπολη…

Με τον Λουκ Στιλ να κάνει γκέλα στο γκολ του Αστέρα (36′ Σανκαρέ), αλλά να βγάζει άλλα… άπιαστα, ο Παναθηναϊκός έφυγε με τον βαθμό από την Τρίπολη μετά το 1-1 με τον τοπικό Αστέρα στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής.

pegasus_LARGE_t_1041_106431667_type12395Ο Αγγλος γκολκίπερ του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ενώ μοιραίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιαννιώτας που σπατάλησε πολλές καλές ευκαιρίες.

Το βαρόμετρο του Παναθηναϊκού, ο Μάρκους Μπεργκ κινήθηκε σε ρηχά νερά, ενώ κι ο Ζέκα, από τα πόδια του οποίου περνάει όλο το παιχνίδι δεν ήταν αυτός που περίμεναν οι πράσινοι, παρότι έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Λαγού (30′).

Σ” ένα πρώτο ημίχρονο με εξαιρετικό ρυθμό, λίγα φάουλ και πολλές φάσεις (15 συνολικά οι 10 εντός εστίας), ο Αστέρας Τρίπολης είχε την υπεροχή, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες εκμεταλλευόμενος τα πολλά κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού, όμως ο Στιλ (6 αποκρούσεις!) κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Οι Αρκάδες αναπτύσσονταν ταχύτατα κι έβρισκαν χώρους να κάνουν παιχνίδι, παίζοντας είτε από τον άξονα, είτε από τα άκρα με το χαφ και τα μπακ των «πράσινων» να μην τα πηγαίνουν καλά ανασταλτικά.

Για καλή τους τύχη όμως, ο Λουκ Στιλ κατέβασε ρολά σε όλες της φάσης, πλην αυτής του γκολ που φέρει ευθύνη.

Οι Αρκάδες είχαν δοκάρι στο 8′ με τον Μάσα, ο Παναθηναϊκός απάντησε με μια καλή στιγμή του Πέτριτς στο 12′, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 20′ ο Αγγλος κίπερ έβγαλε το τετ α τετ του Πάρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο β” βοηθός έκοψε λανθασμένα με οφσάιντ τον Μπεργκ, που έβγαινε απέναντι από τον Κοσίτσκι.

Ο Γιαννιώτας δυο φορές βγήκε απέναντι από τον Στιλ, καθώς ο Νάνο τον έχασε και στις δύο, όμως δεν στοίχισε στην ομάδα του και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα. Ο Ζέκα σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Κοσίτσκι ήταν άνευ λόγου εκτός θέσης, ο Λούι έχασε τον Λαγό κι ο μέσος των «πράσινων» έκανε το 0-1 στο 30′!

Οι Αρκάδες όμως απάντησαν άμεσα. Ο Λούι σέντραρε στο 36′ από αριστερά, ο Σανκαρέ πήδηξε ψηλότερα απ” όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Στιλ που δεν έβαλε σωστά τα χέρια του, ενώ φάνηκε να ελέγχει τη φάση κι έτσι έγινε το 1-1.

Η ομάδα του Βεργέτη θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή πριν βγει το 45λεπτο, όμως ο Στιλ που εκτέθηκε για άλλη μια φορά από την άμυνά του αρχικά είπε «όχι» στον Φερνάντες που έκανε εξαιρετική κούρσα από έξω προς τα μέσα και σουτ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης έβγαλε και τον «κεραυνό» του Τσοκάνη!

Μια από τα ίδια, αλλά με λιγότερες φάσεις

Και το δεύτερο ημίχρονο πήγε στο ίδιο μοτίβο. Ο Αστέρας έβρισκε χώρους, όμως ο Γιαννιώτας ήταν μοιραίος, καθώς έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Τα κενά στην άμυνα συνέχιζαν… να βγάζουν μάτια, όμως ο Παναθηναϊκός δεν το πλήρωσε ούτε στην κούρσα 50 μέτρων του Φερνάντες που σούταρε λίγο άουτ στο 58′.

Η πρώτη ευκαιρία των «πράσινων» ήρθε στο 59′ με τον Πέτριτς να παίρνει κάθετη από τον Μπεργκ, όμως ο Κοσίτσκι τον νίκησε στο τετ α τετ. Στο 71′ οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλη μια φορά κενό, ο Μάσα εκτέλεσε φάουλ κι ο Γκοϊάν με προβολή ανάγκασε τον Στιλ να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Οσο περνούσε η ώρα, οι δυο ομάδες ξέμεναν από δυνάμεις και προσπαθούσαν να ελαχιστοποιήσουν τους κινδύνους για τις εστίες τους, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να μην δούμε άλλες φάσεις.

Ετσι λοιπόν, φτάσαμε στο φινάλε με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό με τον Αστέρα να πιάνει τη Βέροια στην 4η θέση και τον Παναθηναϊκό να μένει τρίτος και στο -5 από την κορυφή.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Κοσίτσκι, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Κουρμπέλης, Ζησόπουλος, Γιαννιώτας (64′ Μπαντιμπανγκά), Νίκο, Μάσα, Πάρα (70′ Μπαράλες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Λαγός, Μέντες (69′ Μπούι), Ζέκα, Ατζαγκούν (55′ Μπαϊράμι), Πέτριτς (75′ Κλωναρίδης), Μπεργκ.