Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Stoiximan Super League 1: Γιορτές στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, στο +1 από ΠΑΟ και στο +3 από ΑΕΚ, Ολυμπιακό – Δείτε τα 19 γκολ

Ο Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίς στη Θεσσαλονίκη και φορά… ασπρόμαυρα. Ο ΠΑΟΚ με μία νέα εντυπωσιακή παράσταση (είχε προηγηθεί το 1-4 το απόγευμα της Κυριακής στην Τρίπολη) απέδειξε ότι είναι αυτή τη στιγμή η πιο φορμαρισμένη ομάδα, επικρατώντας με το εκπληκτικό 6-0 της Κηφισιάς.

Ο Δικέφαλος από τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου όταν και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την ΑΕΚ, τρέχει ένα εκπληκτικό σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη χωρίς ήττα και με μόνο μία ισοπαλία (αυτή εντός έδρας με την Αμπερντίν).

Σήμερα είχε ενα κακό πεντάλεπτο όπου κινδύνευσε με ισοφάριση (από 16′ έως το 21′) και τελείωσε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες καθώς στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-3, ενώ σκόραραν έξι διαφορετικοί παίκτες! Είχε άλλες τοσες κλασικές ευκαιρίες, δύο γκολ που ακυρώθηκαν μέσω VAR και πανηγύρισε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του!

Η προηγούμενη; Το μακρινό 1976, όταν κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο, έχοντας επικρατήσει μεταξύ άλλων με 6-1 του Ατρόμητου στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Μόνος δεύτερος πλέον ο ΠΑΟ που πήρε βαθιά ανάσα με το διπλό στο Βόλο, που έχει την υπογραφή του Γερεμέγεφ με τον Σουηδό επιθετικό να έρχεται από τον πάγκο πετυχαίνοντας δύο γκολ (το άλλο ο Αράο).

Στην 3η θέση ισοβαθμούν ΑΕΚ και Ολυμπιακός που άφησαν βαθμούς στις έδρες Πανσερραϊκού και Ατρόμητου αντίστοιχα για να βρεθούν στο -3 από την κορυφή.

Η Ένωση την έπαθε σχεδόν όπως στο Αγρίνιο, καθώς προηγήθηκε δύο φορές αλλά κατάφερε να δεχθει την ισοφάριση στο τέλος των καθυστερήσεων (με τραγικό λάθος Αθανασιάδη σκόραρε ο Θυμιάνης που είχε ισοφαρίσει επίσης σε 1-1) από μια ομάδα που έπαιζε με 10 παίκτες από το 64′.

Ο δε Ολυμπιακός χωρίς Φορτούνη, Καμαρά και Ελ Αραμπί, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να υποχρεώσει τον Σάσα Ίλιτς στην πρώτη του ήττα στον πάγκο του Ατρόμητου.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, οι ερυθρόλευκοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε, όμως το 0-0 δεν άλλαξε.

Σπουδαίο διπλό για τον Αστέρα Τρίπολης, που πέρασε με 2-0 από το Γεντί Κουλέ υποχρεώνοντας τον ΟΦΗ σε μία ακόμη ήττα, με τους Αρκάδες να εδραιώνονται στην 6η θέση και να είναι πλέον στο -4 από τον 5ο Άρη που ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Λαμία την Τετάρτη.

Τέλος στους Ζωσιμάδες ΠΑΣ και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 που κρατά τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση και τους φιλοξενούμενους στην προτελευταία…