Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Stoiximan Super League 1, Κηφισιά-Πανσερραϊκός 4-4: Η ματσάρα της χρονιάς δεν έβγαλε νικητή

Μετά από ένα αδιανόητο παιχνίδι σε εξέλιξη και ένταση, Κηφισιά και Πανσερραϊκός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 4-4 στο ματς του… αιώνα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Με 10 παίκτες από το 41΄η ομάδα των Σερρών.

Ματσάρα στην Καισαριανή ανάμεσα σε Κηφισά και Πανσερραϊκό. Οι γηπεδούχοι με γκολ του Μποτία στην τελευταία φάση του αγώνα έκαναν το 4-4, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-2 μέχρι το 96ο λεπτό (!) του αγώνα.

Ένα ματς γεμάτο συγκινήσεις στο οποίο πολλοί πίστεψαν ότι θα μπορούσε να τελειώσει στο 22ο λεπτό όταν ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 3-0! Παρόλα αυτά, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 41ο λεπτό του αγώνα σε συνδυασμό με τις αλλαγές του Γιάννη Αναστασίου άλλαξαν κατά πολύ τα δεδομένα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν 3-2, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν γρήγορα το 4-2 και στο σημείο αυτό φαινόταν ότι όλα είχαν κριθεί. Συγκεκριμένα, μέχρι το 96΄ το σκορ ήταν 4-2 υπέρ του Πανσερραϊκού, αλλά με γκολ του Τετέι στο λεπτό εκείνο και του Μποτία στην τελευταία φάση του αγώνα το παιχνίδι έληξε 4-4!

Το ματς

Ο Πανσερραϊκός από τα πρώτα λεπτά της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Κηφισιά μπήκε δυνατά με διάθεση να σκοράρει και να επιβάλει το ρυθμό του. Μάλιστα στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία ευκαιρία του κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Εκρηκτικό ξεκίνημα με 3 γκολ σε 20 λεπτά

Συγκεκριμένα, από ένα γύρισμα από τα αριστερά ο Δελιγιαννίδης πήρε την μπάλα, έκανε την ντρίμπλα και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ήταν σοκαρισμένοι από το γρήγορο και στο 10΄ ο Πανσερραϊκός έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Άλεξιτς με ένα εντυπωσιακό τακουνάκι πήγε να σκοράρει, ωστόσο η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη καθώς ο παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν εκτεθειμένος.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης η μπάλα στρώθηκε στον αέρα στον Στάικο, ο οποίος με μια σουτάρα έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου δεν μπορούσαν να κρατήσουν καθόλου την μπάλα, με αποτέλεσμα κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα ο Πανσερραϊκός να δημιουργούνται προϋποθέσεις για γκολ. Το εκρηκτικό 20 λεπτο των φιλοξενούμενων συνδυάστηκε και με τρίτο γκολ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπέργκστρομ σηκώθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή και έκανε το 3-0.

Ισορρόπησε με τις αλλαγές η Κηφισιά – Έμεινε με 10 ο Πανσερραϊκός

Ο Γιάννης Αναστασίου έκανε τρεις αλλαγές στο 30΄. Συγκεκριμένα έριξε στο ματς τους Παρρά, Κωνσταντακόπουλο και Αντερέγκεν στις θέσεις των Λουμόρ, Μπιφουμά και Πέιου.

Από το σημείο αυτό και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μάλιστα έφτασαν κοντά στο γκολ στο 36΄, με το σουτ του Γιώργου Μασούρα να σταματάει στο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πανσερραϊκός έμεινε με 10 παίκτες, με τον Χάγεκ να ανατρέπει τον Οζέγκοβιτς ,που ήταν μόλις λίγο έξω από την περιοχή, και να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Μπήκε δυνατά η Κηφισιά- Μείωσε σε 1-3

Η Κηφισιά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε τον Πανσερραϊκό που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 46΄ ο διαιτητής Ματσούκας έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους για χέρι του Δελιγιαννίδη, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Δέκα λεπτά αργότερα η Κηφισιά μείωσε στο σκορ. Στο 56ο λεπτό του αγώνα ο Μποτία έκανε την πάσα ο Κωνσταντακόπουλος κατέβασε υπέροχα και με σουτ στη κλειστή γωνία του Χοβάν έκανε το 3-1.

Εκρηκτικό πεντάλεπτο με γκολ της Κηφισιάς και άμεση απάντηση του Πανσερραϊκού

Στο 72΄ οι γηπεδούχοι μπήκαν για τα καλά στο ματς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματέους Σάντος, ο Οζέγκοβιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα βάζοντας… φωτιά στο ματς.

Παρόλα αυτά η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν πολύ καλή. Για την ακρίβεια πέντε λεπτά αργότερα ο Πανσερραϊκός έκανε το 4-2. Συγκεκριμένα, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, έδιωξε ο Μποτία, ο Μπέργκστρομ έστρωσε τη μπάλα με κεφαλιά στον Πηλέα, ο οποίος ερχόταν τρέχοντας από πίσω, σούταρε με δύναμη και σκόραρε.

Έβαλε φωτιά ο Τετέι – Ισοφάρισε ο Μποτία

Ενώ όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί η Κηφισιά στο 6ο από τα 11 λεπτά των καθυστερήσεων μείωσε σε 4-3. Ο Τετέι πήδηξε πολύ ψηλά, με τον Χόβαν να μην μπορεί να διώξει την μπάλα.

Στο 11ο λεπτό τις καθυστερήσεων έγινε η απόλυτη ανατροπή δεδομένων, με τον Μποτία μετά από φάση διαρκείας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να γίνεται ένα κουβάρι με τους συμπαίκτες του.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Μποτία, Λούμορ, Πέιος, Παπασάββας, Μπαρμπόσα, Ιλίεβ, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Μπέργκστρομ, Χάγιεκ, Πεταυράκης, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάικος, Δεληγιαννίδης, Μούργος, Χατζηστραβός, Άλεκσιτς