Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών. Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε με γκολ από πέναλτι του Μπακαούκα στο 59.48 νίκησε με 28-27 τον Διομήδη Άργους στον Β΄ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

ÁÅÊ - ÄÉÏÌÇÄÇÓ (ÊÕÐÅËËÏ 2014-2015)Η επιτυχία της «Ενωσης» να προκριθεί στον τελικό και να διατηρείται στην 3η θέση του πρωταθλήματος ισοδυναμεί με άθλο εάν υπολογίσει κανείς τα προβλήματα που υπάρχουν την εφετινή αγωνιστική περίοδο. Μεγάλος ηγέτης της ομάδας ο Χριστόφορος Μπακαούκας που στο τελευταίο 10λεπτο σήκωσε την ΑΕΚ στις πλάτες του και την οδήγησε στη νίκη.

Σε όλο τον αγώνα που διεξήχθη στο γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου 30λεπτου η ΑΕΚ προηγήθηκε 16-14.

Ο Διομήδης κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα με 22-20 και 25-23 στο 51.11 με γκολ του Μαστρογιάννη. Από εκεί ξεκίνησε και η μεγάλη αντεπίθεση της ΑΕΚ η οποία με τη βοήθεια και των οπαδών της ισοφάρισε 25-25 με γκολ των Μπακαούκα (σε αντεπίθεση), Τσαούση. Ο Μαστρογιάννης έβαλε για τελευταία φορά τον Διομήδη μπροστά στο σκορ με 26.25 στο 56.48. Ο Μπακαούκας που πήρε στις πλάτες του την ΑΕΚ ισοφάρισε 26-26.

Συγκλονιστικό ήταν το τελευταίο δίλεπτο με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 27-26 στο 58.28 και ισοφάρισε ο Μαστρογιάννης 27-27 με γκολ στο 58.47. Στο 59.45 η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο Μπακαούκας στο 59.48.