Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Super League 1, ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1: Έσωσε τον βαθμό στο τέλος

Με τον έναν βαθμό έφυγαν από το Αλκαζάρ οι ΑΕΛ και ΠΑΟΚ πετυχαίνοντας από 1 γκολ. Οι «βυσσινί» είδαν τους αντιπάλους τους να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες, πέτυχαν ένα υπέροχο γκολ με τον Πινακά, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βιεϊρίνια ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Σφιντέρσκι και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με τον 1 βαθμό οι «βυσσινί» έφτασαν τους 7 παραμένοντας στην προτελευταία θέση, ενώ ο ΠΑΟΚ στους 28 και παρέμεινε 3ος με τον Άρη να έχει 29 και τον Ολυμπιακό 32, έχοντας και οι δύο από ένα ματς λιγότερο. Ουσιαστικά αυτή η ισοπαλία δεν άφησε καμία ομάδα ευχαριστημένη, καθώς και οι δύο έχασαν έδαφος στην μάχη για σωτηρία και πρωτιά αντίστοιχα.

Ο Πάμπλο Γκαρσία στον πρώτο αγώνα του ΠΑΟΚ για το 2021 ξεκίνησε τους «ασπρόμαυρους» με 4-2-3-1. Συγκεκριμένα τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ίνγκασον και Βαρέλα στο κέντρο της άμυνας, τον Γιαννούλη αριστερό μπακ και τον Βιεϊρίνια δεξί μπακ. Αμυντικά χαφ ήταν οι Ντόουγκλας και Ελ Καντουρί, ο Μουργκ μπροστά τους, Τζόλης και Ζίβκοβιτς στις πτέρυγες και σέντερ φορ ο Σφιντέρτσκι.

Από την πλευρά του Γιάννης Τάτσης ξεκίνησε την αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΟΚ με κεντρικούς αμυντικούς σε σύστημα 5-3-2. Συγκεκριμένα ο Ναγκί ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Ηλιάδης, Μιχαήλ και Ζίζιτς στο κέντρο της άμυνας, ο Φιλίπ αριστερά και ο Μπέρτος δεξιά. Οι Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς ήταν η τριάδα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και οι Πινακάς με τον Τρούγιτς στην επίθεση.

Μετά το πρώτο τέταρτο άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 με τον Ηλιάδη να είναι μαζί με τον Σπαρβ αμυντικά χαφ, τον Τρούγιτς να πηγαίνει αριστερά στην πτέρυγα και τον Μιλοσάβλιεβιτς πίσω από τον Πινακά.

Στα του αγώνα από το πρώτο λεπτό οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να μπουν δυνατά με τους γηπεδούχους να έχουν τρία σουτ που μπλόκαρε με άνεση ο Πασχαλάκης. Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν από μακριά με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Νάγκι.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και όχι μόνο κυριάρχησε αλλά έχασε και μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά στο 28′ ο Τζόλης απείλησε με το σουτ του να περνά λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα μετά από τραγική έξοδο του Ναγκί ο Τζόλης και πάλι έκανε την προβολή, με τον Μπέρτο να κόβει πάνω στην γραμμή, ενώ στο 37′ ο Τζόλης εκ νέου βρέθηκε απέναντι από τον Ναγκί αλλά έκανε κακή προβολή με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει καθώς ήθελα να πάει με γκολ στο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφερε. Και δεν τα κατάφερε γιατί στο 43′ έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία. Αρχικά ο Ναγκί με το πόδι σταμάτησε την κεφαλιά του Ίνγκασον μετά την σέντρα του Τζόλη και στην συνέχεια ο Μουργκ με… κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της ΑΕΛ, με το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν και ο καλύτερος, καθώς η ΑΕΛ έδειχνε διάθεση να κρατήσει το μηδέν και ο ΠΑΟΚ από την άλλη μετά τις πολλές ευκαιρίες που έχασε στο πρώτο, δεν μπορούσε να απειλήσει το ίδιο. Έτσι φτάσαμε στο 70′ όπου τα πάντα άλλαξαν. Και τα άλλαξε ο Πινακάς. Ο νεαρός επιθετικός της ΑΕΛ με μία φοβερή προσπάθεια έκανε το 1-0. Συγκεκριμένα πέρασε με ωραία ντρίπλα τον Βαρέλα, πέρασε και τον Ίνγκασον με ντρίπλα κάτω από τα πόδια και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Μετά το 1-0 ενώ θα περιμέναμε τον ΠΑΟΚ να βγει μπροστά και να απειλήσει, αλλά δεν το έκανε. Οι παίκτες της ΑΕΛ έδειχναν να κρατούσαν άνετα το προβάδισμα, μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο από τα πέντε, λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί ο Ευαγγέλου σφύριξε πέναλτι σε ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Ναγκί, την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.