Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Super League 1, Λαμία -ΟΦΗ 2-1: Απίθανη ανατροπή με υπογραφή Μανούσου

Απίθανη Λαμία για ακόμη μια φορά. Λίγες μέρες μετά την επική πρόκριση επί του Άρη, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου με ηγέτη τον Μανούσο που σκόραρε δύο φορές, «γύρισε» το ματς με τον ΟΦΗ κι από το 0-1 του 82′, νίκησε 2-1 και πήρε ένα «χρυσό τρίποντο» στη μάχη της παραμονής στην Super League 1

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε της Λαμίας, έκανε ευκαιρίες για το 0-2, αλλά ο Μανούσος με γκολ στο 82′ και στο 87′ έκανε την ανατροπή για την ομάδα της Φθιώτιδας και της χάρισε σπουδαία νίκη με ανατροπή, στον αγώνα για την 20ή αγωνιστική της Super League Interwetten.

Έτσι έπαιξαν

Η Λαμία παρατάχθηκε με 4-2-3-1. Ο Σαράνοφ ήταν κάτω από τα γκολπόστ. Δεξιός μπακ ήταν ο Προβυδάκης, αριστερός ο Άνχελ, ενώ στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν οι Αντέτζο – Μαζουλουξής. Μπεχαράνο και Νούνιες συνέθεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ. Δεξιός εξτρέμ ήταν ο Μπανγκουρά, αριστερός ο Ρόμανιτς, ο Καραμάνος είχε το ρόλο δεκαριού και φορ ήταν ο Τσούκαλος.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 4-3-3 και τον Βάτερμαν κάτω από τα γκολπόστ. Η άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά απαρτιζόταν από Μαρινάκη, Σελίμοβιτς, Πασαλίδη και Μπαλογιάννη. Η τριάδα στον άξονα συγκροτήθηκε από Τοράλ, Ντε Γκούζμαν και Γκαγιέγος. Στο δεξί φτερό ξεκίνησε ο Τσιλιανίδης, στο αριστερό ο Λάμπρου και στην κορυφή ο Ντουρμισάι.

Τσιλιανίδης δύο χρόνια μετά

Ο ΟΦΗ πήρε το κέντρο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η Λαμία αμυνόταν, αλλά πίεζε ψηλά στην προσπάθειά της να υποχρεώσει σε λάθος την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Τοράλ κατέγραψε την πρώτη άξια αναφοράς τελική με το σουτ στο 8′, ενώ ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του στο 27′. Ο Λάμπρου δεν αξιοποίησε την καταπληκτική μπαλιά του Ισπανού και το σουτ που έκανε από θέση βολής κατέληξε λίγο άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο ο εξτρέμ του ΟΦΗ, το πέτυχε έστω περιπετειωδώς ο Τσιλιανίδης. Στο 32′ ο Γκαγιέγος έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Μπεχαράνο, ο Μαρτίνεθ προσπάθησε να τη διώξει, δεν τα κατάφερε υπό την πίεση του Τσιλιανίδη και αυτή κατέληξε στα δίχτυα. Ο διαιτητής Τσακαλίδης πήγε ο ίδιος στο μόνιτορ για να τσεκάρει τη φάση, για να διαπιστώσει αν ο Τσιλιανίδης έχει κάνει φάουλ. Αποφάσισε ότι παράβαση δεν υπήρξε και καθώς ο εξτρέμ του ΟΦΗ είχε βρει τελευταίος τη μπάλα, το 0-1 ήταν γεγονός. Ήταν το πρώτο γκολ του Τσιλιανίδη μετά από δύο χρόνια. Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Λαμία πίεσε για την ισοφάριση, Νούνιες, Ρόμανιτς και Τσούκαλος προσπάθησαν να φτάσουν στο 1-1, χωρίς επιτυχία.

Οι μεγάλες ευκαιρίες του ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο μισό και έφτασε μια ανάσα από το 0-2 στο 47′. Ο Γκαγιέγος έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Τοράλ, η κεφαλιά – ψαράκι του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Ο Ισπανός ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής των Κρητικών. Η Λαμία απείλησε στο 50′ με τον Άνχελ, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη σπουδαίες ευκαρίες για τους φιλοξενούμενους. Στο 60′ το σουτ του Τοράλ πέρασε άουτ, ενώ στο 61′ ο Σαράνοφ «έβγαλε» το τετ α τετ του Ντουρμισάι.

Σούπερ ανατροπή με Μανούσο

Στο 63′ ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε στον αγώνα τον Μανούσο αντί του Τσούκαλου, κίνηση που αποδείχθηκε καταλυτική για την έκβαση της αναμέτρησης.

Αφού στο 65′ ο Τοράλ αστόχησε με σουτ έξω από την περιοχή, η Λαμία φόρτσαρε στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκε. Ειδικά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… ψυχοβγαλτικό. Στο 81′ ο Καμάου από κοντά πήρε το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του Σαράνοφ στην κεφαλιά του Τοράλ και σκόραρε, ενώ είχε προηγηθεί φάουλ του Λάμπρου από αριστερά.

Η φάση ελέγχθηκε στο VAR και διαπιστώθηκε πως ο Αυστραλός ήταν οφσάιντ. Η Λαμία αμέσως μετά το ακυρωθέν γκολ έφυγε ταχύτατα στην επίθεση. Ο Μαρινάκης απέτυχε να κοντρολάρει τη μπάλα, ο Μπανγκουρά την έδωσε στον Αραμπούλι, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Μανούσος με πλασέ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Ο Καμάου έκανε λανθασμένο γύρισμα, ο Πασαλίδης δεν πρόλαβε να διώξει. Ο Μανούσος εκμεταλλεύτηκε το λάθος, επωφελήθηκε και αφού έσκαψε τη μπάλα, νίκησε τον Βάτερμαν.

Οι συνθέσεις

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ (78′ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μπανγκουρά, Καραμάνος (72′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς (64′ Αραμπούλι), Τσούκαλος (63′ Αραμπούλι).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγος, Ντε Γκούζμαν, Τοράλ (90′ Φελίπε), Λάμπρου, Τσιλιανίδης (74′ Καμάου), Ντουρμισάι (74′ Φαν Νταινεν).