Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Super League 1, ΟΦΗ-Άρης 3-1: Εδραίωση στην εξάδα με σούπερ ανατροπή

Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ απέναντι στον Άρη, με τους Κρητικούς να επικρατούν 3-1 και να ανεβαίνουν έστω και προσωρινά και πάλι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας δείχνοντας να μη θέλουν να χάσουν με τίποτα το εισιτήριο για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο Γιώργος Σίμος, παρέταξε τον ΟΦΗ με 4-2-3-1. Ο Σωτηρίου ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Μαρινάκης ήταν στα δεξιά, ο Κοροβέσης στα αριστερά της άμυνας. Στα στόπερ ήταν ο Γιαννούλης με τον Κουτρουμπή. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Σακόρ και Νέιρα, με δεκάρι τον Τσιλιανίδη. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Βαζ, ενώ αριστερό ο Σεμέντο. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Φιγκεϊρέδο.

Από την άλλη, ο Μίκαελ Ενίνγκ κατέβασε τον Άρη με κλασικό 4-4-2. Ο Κουέστα επέστρεψε κάτω από τα γκολπόστ, έχοντας μπροστά του τους Ρόουζ, Βέλεθ στα στόπερ, τον Σούντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Σάσα στο αριστερό. Ο Μπα και ο Ματίγια ήταν οι αμυντικοί μέσοι, ο Φετφατζίδης ήταν δεξί εξτρέμ, ο Γκάμα αριστερό, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκαν οι Λάρσον, Ιντέγε.

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και το γεγονός αυτό τους έφερε μια ανάσα από το γκολ μόλις στο 2′. Τότε ήταν που ο Ιντέγε βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, τον πέρασε και γύρισε στον Λάρσον ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ των Κρητικών έσωσε και κράτησε το μηδέν.

Δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο όμως και στο 12′, όταν ο Ιντέγε από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο ΟΦΗ κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και να απειλήσει δυο φορές με τον Βαζ, με την δεύτερη ευκαιρία να είναι η μεγαλύτερη και τον Κουέστα να μπλοκάρει. Τελικά ο άσος του ΟΦΗ βρήκε δίχτυα στο 30′, όταν μετά από μπαλιά του Κοροβέση από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έφτασε κοντά και στο 1-2, όταν πρώτα ο Τσιλιανίδης σούταρε και ο Κουέστα έσωσε και στη συνέχεια ο Σεμέντο με νέο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι ποδοσφαιριστές του Άρη ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κουτρουμπή πάνω στον Μπα, αλλά ρέφερι και VAR δεν έδειξαν κάτι με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στα πρώτα 45 λεπτά.

Με χαμηλό ρυθμό άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο Ηράκλειο, με τις δύο ομάδες να μην προσφέρουν το θέαμα του πρώτου ημιχρόνου μέχρι και το 66′! Από εκεί και πέρα οι φάσεις επέστρεψαν στο ματς, με τον Άρη να απειλεί πρώτα με τον Ιντέγε και τον Σωτηρίου να αποκρούει και στη συνέχεια με σουτ του Λάρσον που κόντραρε.

Αυτή ήταν όμως και η τελευταία καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο ματς, με τον ΟΦΗ από εκεί και πέρα να κυριαρχεί!

Η κυριαρχία αυτή μετατράπηκε και σε γκολ, αρχικά στο 71′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και τραγική έξοδο του Κουέστα, ο Σακόρ βρήκε τον Φερέιρα ο οποίος προ κενής εστίας έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ… κλείδωσε τη νίκη, όταν ο Τσιλιανίδης βρήκε τον Φιγκεϊρέδο ο οποίος τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Κουέστα για το 3-1. Οι Κρητικοί λίγο έλειψαν να δώσουν και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, όταν και πάλι ο Φιγκεϊρέδο βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Άρης δεν αντέδρασε σε καμία στιγμή από εκεί και πέρα, με το 3-1 να μένει μέχρι τέλους και τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89′ Μάνος), Βαζ (77′ Στάικος), Σεμέντο (37′ Φερέιρα)

Άρης (Μίκαελ Ενίνγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Μπα, Σάσα, Ματίγια (88′ Τόνσο), Φετφατζίδης, Ιντέγε, Γκάμα (68′ Μαντσίνι), Λάρσον (79′ Ντιγκινί)