Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Super League 1, Ολυμπιακός-Λάρισα 4-1: Ερυθρόλευκο πάρτι στο άδειο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 11 λεπτά για να κάνει το 2-0 και ένα ημίχρονο για να… καθαρίσει τον αγώνα με την ΑΕΛ.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε με 2 γκολ του Μασούρα και από ένα των Σουντανί και Ελ Αραμπί. Σκόρερ της ΑΕΛ ο Ουάρντα.

Ο Μαρτίνς πήγε σε επιλογή 4-4-2 για τον Ολυμπιακό με τον Μπρούνο βασικό στα άκρα. Κάτω από τα δοκάρια ο Σα, άμυνα με Γκασπάρ, Μπα, Αβραάμ Παπαδόπουλο και Τσιμίκα. Κέντρο με Καμαρά – Μπουχαλάκη με άκρα με Μασούρα – Μπρούνο και μπροστά τους Σουντανί – Ελ Αραμπί.

Η ΑΕΛ από την άλλη κατέβασε διάταξη 3-5-2 έχοντας τον Μιλοσάβλιεβιτς πίσω από τους Νούνιτς και Ουάρντα. Οι 11 της Λάρισας: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίζιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Νούνιτς και Στάνκοβιτς.

Στο α” μέρος ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος κυρίαρχος παρότι η ΑΕΛ προσπάθησε και είχε φάση όπου απείλησε με σουτ του Ουάρντα. Μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μασούρα να βρίσκει δίχτυα για 2ο σερί ματς από κοντά με ξεπέταγμα μετά από μπαλιά του Τσιμίκα.

Στο 11′ ήρθε το 2-0. Πολύ καλό τελείωμα ο Μασούρας μετά από άδειασμα του Σουντανί σε αντίπαλό του και πάσα στον Έλληνα μεσοεπιθετικό. Στο 17ο λεπτό έγινε και το 3-0. Τρομερή κίνηση και εξαιρετικό τελείωμα του Σουντανί που άδειασε τον Μόρα. Στο 35′ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι από κλωτσιά του Μόρα πάνω στον Ελ Αραμπί και στο 37′ ο παίκτης που πήρε την εσχάτη των ποινών, ο Ελ Αραμπί, έκανε το 4-0.

Στο 2ο μέρος η ΑΕΛ βρήκε το γκολ από λάθος γύρισμα, κίνηση του Ουάρντα και σουτ. Ο Σα έχασε την μπάλα από τα χέρια του κάνοντας έτσι σημαντικό λάθος για να γίνει το 4-1. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια έψαξε και άλλο γκολ και είχε φάσεις όπως ένα σουτ του Μπουχαλάκη που αποκρούστηκε δύσκολα. Ο Κρητικός μέσος είχε και στον έξτρα χρόνο ένα σουτ που έφυγε λίγο έξω.

MVP: Μασούρας. Σκόραρε δύο φορές και… τελείωσε από νωρίς τον αγώνα. Δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση που βάζει γκολ στο πρωτάθλημα και είναι τόσο καλός.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Οι περισσότεροι παίκτες του Ολυμπιακού στάθηκαν στο ύψος τους. Ξεχώρισαν πιο πολύ Σουντανί, Ελ Αραμπί, Τσιμίκας ενώ θετικός ήταν και ο Μπρούνο. Και ο Ουάρντα μπαίνει εδώ για το γκολ του και ας ήταν από λάθος του Σα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μόρας κυρίως αλλά και άμυνα ΑΕΛ – Κρίνστινσον. Σε κακή μέρα.

Η ΓΚΑΦΑ: Διπλή από τον Μόρα. Στο 3-0 που χάνει τον Σουντανί και στο 4-0 στο πέναλτι που κάνει στον Ελ Αραμπί.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Σέζος έχασε την φάση με τον αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μασούρα από τον Ζίζιτς στην περιοχή της ΑΕΛ. Σωστά δίνει το πέναλτι στον Ελ Αραμπί. Οι βοηθοί του έχασαν μία φάση οφσάιντ της ΑΕΛ που κακώς σταμάτησαν επίθεσή της. Γενικά σε ένα τέτοιο ματς που δεν ήταν δύσκολο η διαιτησία θα μπορούσε να ήταν καλύτερη. Παρόλα αυτά συνολικά δεν έχει επηρεάσει τόσο τον αγώνα. Στην φάση του Ουάρντα με τον Μπα δεν υπάρχει παράβαση στον Αιγύπτιο.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Ολυμπιακός έκανε ένα σούπερ πρώτο μέρος και… καθάρισε εύκολα τον αγώνα με την ΑΕΛ. Στο 2ο μέρος έπεσε η απόδοσή του όμως και πάλι ήταν ανώτερος των αντιπάλων του και κέρδισε δίκαια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σουντανί (74′ Μπενζιά), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί (65′ Γκερέρο), Μπρούνο, Μασούρας, Τσιμίκας (82′ Τοροσίδης), Μπα, Παπαδόπουλος και Γκασπάρ.
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίζιτς, Μόρας (78′ Φιλίποβιτς), Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Κάτσε (59′ Μπάλλας), Νούνιτς (70′ Πίνακας) και Στάνκοβιτς.