Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Super League 1: Ολυμπιακός-ΟΦΗ 2-1: Στην κορυφή με κορυφαίο Σουντανί

Επίθεση, αλλά και από τους δύο. Με διαφορετικό «σενάριο» από αυτό που παίζεται στα ματς του Ολυμπιακού στο Φάληρο (εξαιρώντας τα ντέρμπι) και ξεκίνησε και κύλησε το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ έμεινε πιστός στη φιλοσοφία του και δεν ταμπουρώθηκε πίσω με το «καλημέρα», βοηθώντας στο να γίνει ματς ένα ελκυστικό και με καλό ρυθμό παιχνίδι. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια άνηκε στην ομάδα του Σίμου, αλλά η πρώτη ευκαιρία (και μάλιστα μεγάλη) χάθηκε από τους Πειραιώτες.

Ο Σεμέδο στο 2’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ήταν εκτεθειμένος και στα καπάκια ο Λοβέρα έπιασε ωραίο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και με την επέμβαση του Σωτηρίου η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Οι Πειραιώτες ρόλαραν επιθετικά σταδιακά. Αφού Ποντένσε και Γκιγέρμε άφησαν τη δουλειά στη μέση στο 8’, αλλά όχι ο Σουνταντί τρία λεπτά μετά.

Ο Αλγερινός έπιασε σκαστή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Πορτογάλου, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Σωτηρίου. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε να ανεβαίνει μετά το 20λεπτο και λίγο έλειψε να κάνει κατευθείαν τη ζημιά, αφού ο Τσιλιανίδης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε σωτήριο τάκλιν. Ο Ποντένσε είχε μια από τις γνώριμες αντιδράσεις του μέσα από την περιοχή στο 24’ και παρέμεινε το 1-0.

Ο ΟΦΗ ναι μεν δεν είχε αρκετές τελικές, αλλά ήταν αρκετά επικίνδυνος στην κόντρα. Μια τέτοια φάση ήταν και η περίπτωση του Φιγκεϊρέδο, που βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε θέση βολής, αλλά η φάση σταμάτησε με την επέμβαση του Σεμέδο.

Για την οποία ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, με τον Πορτογάλο να βρίσκει μπάλα αρχικά και πόδι στη συνέχεια, σε μια δύσκολη φάση, όπου ο παίκτης του ΟΦΗ φαίνεται να έχει ξεκινήσει να πέφτει πιο πριν. Πάντως, έχουν υποδειχθεί παραβάσεις σε παρόμοια μαρκαρίσματα.

Ο Σουντανί δεν σκόραρε στο 40’ από δύσκολη γωνία έπειτα από ακόμη μια επιτυχημένη συνεργασία με τον Ποντένσε και οι ερυθρόλευκοι που και πάλι δεν ήταν αποτελεσματικοί το πλήρωσαν στις καθυστερήσεις.

Ο Ναμπί έπιασε σουτάρα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Σα ομολογουμένως δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι στη φάση.

Λίγο έλειψε να κάνει κι άλλη ζημιά ο ΟΦΗ πριν το φινάλε, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ ο παίκτης των Κρητικών, προτού ο Μαρινάκης αστοχήσει από το μισό μέτρο.

Ο Ολυμπιακός ζεστάθηκε με την άστοχη κεφαλιά του Τοροσίδη (51’) από κόρνερ στο δεύτερο μέρος, αλλά η καλύτερη φάση σε αυτό το διάστημα άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ο Ναμπί επιβεβαίωσε ότι μόνο τυχαία δεν έπιασε το σουτ στο 1-1 και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.