Super League 1, Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 1-3: Απόδραση στο φινάλε με Νινούα

Με το δεξί ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία τη θητεία του στον πάγκο του ΠΑΟΚ, καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε 3-1 στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό, σε ένα ματς που είχε φινάλε γκραν γκινιόλ, αφού μέχρι και το 88′ ήταν στο «εύθραστο» 1-1.

Ο Λουτσιάνο ξεκίνησε με τον Κνετ κάτω από τα γκολπόστ, τους Λιάβα, Κωνσταντόπουλο, Καρασαλίδη, Βάντερσον στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ντίας, Ντάλσιο στον άξονα, τους Αριγίμπι, Γιάκολις στα άκρα και τον Μεντόσα πίσω από τον φορ Βέργο.

Ο Ουρουγουανός από την πλευρά του παρέταξε τον Ζ. Ζίβκοβιτς στο τέρμα, τους Ουαγκέ, Ινγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ελ Καντουρί, Σβαμπ στον άξονα, τους Αν. Ζίβκοβιτς, Τζόλη στα «φτερά» και τον Μουργκ πίσω από το «9άρι» Σφιντέρσκι.

Σέντρα στο ματς και για περίπου 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος «κυρίαρχος» μέσα στο γήπεδο. Η αριστερή του πλευρά (Γιανούλης, Τζόλης) έπαιρνε συνεχώς πρωτοβουλίες, ο άξονάς του πρέσαρε τους γηπεδούχους που αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα, ενώ ο Μουργκ «διάβαζε» σωστά το παιχνίδι και έπαιζε κάθετα.

Ο Ελ Καντουρί απείλησε μόλις στο 3′ (σουτ, η μπάλα κόντραρε πέρασε κόρνερ), ο Βαρέλα στο 4′ πήρε εξ” επαφής την κεφαλιά σε εξέλιξη στατικής φάσης όμως ο Κνετ απέκρουσε εντυπωσιακά (η ευκαιρία ξεκίνησε από ωραία μεταβίβαση του Μουργκ στον Αν. Ζίβκοβιτς που σέντραρε «γλυκά»), ενώ στο 13′ ο Αυστριακός χαφ «άγγιξε» το γκολ, όταν Τζόλης και Γιαννούλης συνεργάστηκαν όμορφα και ο τελευταίος του «έκοψε» σωστά την μπάλα, όμως από καλή θέση σούταρε άουτ.

Λίγο αργότερα (18′) ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού αντέδρασε εκ νέου σωστά σε κοντινό πλασέ/σουτ του Τζόλη, πάλι μετά από έξυπνη μπαλιά-τρύπα του Μουργκ, και τελικά η υπεροχή των Θεσσαλονικιών «εξαρτυρώθηκε» στο ίδιο λεπτό (18′), όταν ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ ύστερα από σέντρα του Σβαμπ.

Στο 20′ οι τελικές ήταν 5-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, που είχε κερδίσει και 5 κόρνερ, δείγμα ότι ο αγώνας παίζονταν στο μισό των «κυανοκίτρινων».

Οι οποίοι κάπου εκεί ισσορόπησαν τον αγώνα και άρχισαν δειλά-δειλά να επισκέπτονται τα αντίπαλα καρέ. Ο λόγος ήταν πως «έπαιξαν» με τον Αριγίμπι από τα αριστερά, καθώς ο νεαρός πήγαινε στο 1 vs 1 και δημιουργούσε ρήγματα.

Ναι μεν δεν δημιούργησαν κάποια κλασική ευκαιρία, όμως έδειχναν «ζωντανοί» στο ματς, ενώ την ίδια στιγμή και βελτιώθηκαν ανασταλτικά. Οι φιλοξενούμενοι δεν παρήγαν πλέον συνεχώς φάσεις και μέχρι την ανάπαυλα απείλησαν ουσιαστικά μόνο σε μία περίπτωση τρανζίσιον με τον Σφιντέρσκι, όπου ο Κωνσταντόπουλος πιστώθηκε ένα κομβικό stop.

Αρχή στο δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι θέλησαν να μείνουν ψηλά. Η εικόνα στα πρώτα λεπτά δεν θύμιζε τα αντίστοιχα του πρώτου μισού και φτάσαμε στο 53′, όταν ο Ινγκασον ανέτρεψε τον Αριγίμπι και ο Τζήλος καταλόγισε αμέσως την εσχάτη των ποινών.

Ο 25χρονος ευστόχησε από την άσπρη βούλα και το ματς πήρε… φωτιά. Για περίπου 7-8 λεπτά τα «καναρίνια» πίεζαν τον ΠΑΟΚ, ο αγώνας παίζονταν στο μισό των φιλοξενουμένων και οι «κυανοκίτρινοι» πατούσαν πολύ καλύτερα.

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΟΥ ΜΠΙΣΕΣΒΑΡ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Αυτό προφανώς «θορύβησε» τον Γκαρσία, που έριξε τον Μπίσεσβαρ στη «μάχη». Με την είσοδό του πήγε πίσω από τον φορ και ο Μουργκ στα άκρα, εξέλιξη που επανέφερε την κατοχή στην ομάδα του. Ομως οι γηπεδούχοι αμύνονταν πολύ καλά και οι Θεσσαλονικείς ναι μεν έφερναν την μπάλα μέχρι τα καρέ του Κνετ, αλλά δεν δημιουργούσαν, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Σφιντέρσκι. Την ίδια στιγμή ο Παναιτωλικός «έψαχνε« την κόντρα επίθεση, 1-2 φορές βγήκε με αξιώσεις (με Γιάκολις, Αριγίμπι), αλλά δεν έκανε τελική.