Super League 1, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μένουν στο 1-1- Ο Γκερέρο άνοιξε το σκορ στο 36′ με αριστερό σουτ εντός περιοχής, ενώ ισοφάρισε ο Μολό με πέναλτι στο 90′, παράβαση που κέρδισε ο Μακέντα.

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ 1-1

90′ ΓΚΟΛ! 1-1 ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική εκτέλεση του Μολό.

88′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

85′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Εκτέλεση φάουλ από το κέντρο από τον Μπουζούκη, βγαίνει ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι και κάνει την προβολή, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ιταλός ήταν σε θέση οφσάιντ, οριακά εκτεθειμένος.

82′ Λάθη εκατέρωθεν και ο ρυθμός δεν είναι καλός.

80′ Εκτέλεση φάουλ στην περιοχή του Παναθηναϊκού, διώχνουν οι «πράσινοι»

71′ Κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟ, με τον Μπεκ να αντικαθιστά τον Δώνη.

69′ Περνάει εκτός ο Βαλμπουενά, μέσα ο Καμαρά.

66′ Μέσα ο Ραντζέλοβιτς, έξω ο Μασούρας.

63′ Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μέσα ο Μολό, έχω ο Ζαχίντ.

62′ Πάει ξανά στο VAR o Στέγκεμαν κι ανακαλεί την επανάληψη αλά και την κάρτα στον Σα, δειχνοντας κόρνερ

Πάλι έλεγχος στο VAR.

60′
Ο Σα έπιασε το πέναλτι του Μακέντα, αλλά θα υπάρχει επανάληψη γιατί ο Πορτογάλος δεν ήταν σωστά τοποθετημένος. Βλέπει και κίτρινη ο Σα για διαμαρτυρία.

58′
Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Το έδωσε στην επόμενη ο ρεφ. Φάουλ στην περιοχή του Σεμέδο στον Περέα

53′ Πατάει περιοχή ο Ποντένσε, από αριστερά, αλλά σουτάρει ψηλά και άστοχα.

51′ Άστοχο μακρινό σουτ του Μπουζούκη, από πλάγια θέση.

46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.

Ημίχρονο αναμέτρησης

45′ Κίτρινη κάρτα στον Γκερέρο, για φάουλ στον Δωνη.

43′ Νέα κίτρινη κάρτα, αυτή την φορά στον Μακέντα, για μαρκάρισμα πάνω στον Ελαμπντελαουί.

42′ Κιτρινη κάρτα ο Κουρμπέλης για σκληρό φάουλ στον Βαλμπουενά

36′ Γκολ! 1-0 ο Ολυμπιακός, με τον Τσιμίκα να σεντράρει από αριστερά, τη μπάλα να βρίσκει στον Σένκεφελντ, να καταλήγει στον Γκερέρο, ο οποίος τη στοπάρει και με ευθύβολο σουτ από το ύψος του πέναλτι κι ενώ η μπάλα περνάει κάτω από τα πόδια του Ινσούα, ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Κουρμπέλη να κάνει την κεφαλιά αλλά τη πάλα να περνάει άουτ!

33′ Το πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Παναθηναϊκό

Ημίωρο στο ΟΑΚΑ και ο Ολυμπιακός έχει ανεβασει την πίεση και κατ” επέκταση την απόδοσή του, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αξιοποιήσει την ορμή των παικτών του, έχοντας πρόβλημα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο για φάουλ στον Μπουζούκη

24′ Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει την απόδοσή του κυρίως όσον αφορά στην κατοχή και την κυκλοφορία.

17′ Πολλά λάθη και θέμα στην ανάπτυξη και από τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός κερδίζει εύκολες μπάλες, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύεται για να κάνει κάποια ουσιαστική φάση μπροστά από την εστία του Σα.

13′ Σέντρα του Μασούρα από δεξιά, βγήκε και μπλόκαρε ο Διούδης.

12′ Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται στην ανάπτυξη.

10′ Μία σέντρα από τον Ινσούα, αλλά κανείς παίκτης του Παναθηναϊκού δεν βρέθηκε στην περιοχή για να γίνει επικίνδυνος.

7′ Κίτρινη στον Χρήστο Δώνη για φάουλ στον Βαλμπουενά.

3′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Λάθος του Μεριά, έφυγε προς την εστία ο Μακέντα, αλλά τον πρόλαβε ο Σα.

1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Ολυμπιακό στη σέντρα.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές.

Στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων

Η είσοδος του Φεντερίκο Μακέντα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ

Ο Κώστας Φορτούνης δίπλα στην ομάδα για να παρακολουθήσει το ντέρμπι

Γενικώς, η ατμόσφαιρα στο γήπεδο και η εικόνα του ΟΑΚΑ είναι υπέρ το δέον ήρεμη, για ντέρμπι!

Για το Video Assistant Referee ορίστηκαν Έλληνες διαιτητές.

Στο VAR θα είνα ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) και AVAR ο Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών).

Τον αγώνα θα διευθύνει ο Γερμανός Σάσα Στέγκεμαν. Ο 34χρονος με τα 34 ματς σε επίπεδο Μπουντεσλίγκα (φέτος διηύθυνε το Λειψία – Μπάγερν) θα έχει ως βοηθούς τους συμπατριώτες του Μάικ Πίκελ και Φρέντεικ Άσμουθ. Τέταρτος θα είναι ο Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κολοβός, Δώνης, Ζαχίντ, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μακέντα

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ποντένσε, Γκερέρο