Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Super League 1: Πρώτος ξανά ο Ολυμπιακός, «γκέλα» για τον ΠΑΟ, τρίτος ο ΟΦΗ – Όλα τα γκολ του Σαββατοκύριακου

Με τον αγώνα του Αστέρα Τρίπολη με τη Λαμία (19:30, Novasports1) ολοκληρώνεται σήμερα η 8η αγωνιστική της Super League 1 που σημαδεύτηκε από τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ με 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» που συνοδεύτηκε και από καλή εμφάνιση, μετά την οποία οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με τη νίκη του αυτή, μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 50 νίκες σε βάρος της AEK στην ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League, με την ΑΕΚ να έχει 37 νίκες, ενώ υπάρχουν και 32 ισοπαλίες.

Το δεύτερο αποτέλεσμα που σημάδεψε την αγωνιστική ήταν η εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από τη Λάρισα με 1-2 στο ΟΑΚΑ, αποτέλεσμα που έφερε ξανά γκρίνιες στους «πράσινους».

agones-sl

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» με τα γκολ των Σεμέδο (9’) και Καμαρά (77’) την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και παρέμεινε αφεντικό της Super League 1, αφού διατηρήθηκε στην πρώτη θέση και στο +2 από τον ΠΑΟΚ. Στην 5η θέση και στο -8 από την κορυφή οι «κιτρινόμαυροι».

Συνολικά ανώτεροι οι «ερυθρόλευκοι», αλλά ξέμειναν από τρεξίματα στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας ότι τους έλειψε η φρεσκάδα και κινήθηκαν πιο χαμηλά από τα δικά τους στάνταρ. Το «πάλεψε» το παιχνίδι η Ένωση, αλλά η έλλειψη ποιότητας και ίσως η ατολμία της να της στέρησαν κάτι θετικό.

Έπειτα από χρήση VAR, δεν μέτρησε τέρμα του Ελ Αραμπί στο 26’, σε φάση που Τσιντώτας και Βράνιες έκαναν «δώρο» την μπάλα στον 32χρονο φορ, με τον Ζόρζε Σόουζα να δίνει φάουλ για το χέρι του Γκιγέρμε στο ξεκίνημα της φάσης.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: 2-0

Παναθηναϊκός-Λάρισα 1-2

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Super League 1, δεχόμενος γκολ και στο τέταρτο εντός έδρας φετινό ματς του και παράλληλα αποτυγχάνοντας να πάρει το πρώτο «τρίποντο» στο γήπεδό του.

Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με γκολ στο 34ο δευτερόλεπτο του Μιλοσάβλιεβιτς, προτού ο Ουάρντα κάνε το 0-2 στο 57’, για να έρθει η μείωση του σκορ από τον Ζαχίντ στο 62ο λεπτό και σωρεία χαμένων ευκαιριών των «πράσινων» στη συνέχεια!

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στη διαιτησία του Σιδηρόπουλου, ο οποίος με τη χρήση VAR δεν μέτρησε γκολ του Καμπετσή στο 0-1 και το 35’, για φάουλ του Δώνη στον Κρίστινσον, ενώ δεν απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ως όφειλε, τον Ουάρντα στο 65ο λεπτό…

Άρης-Παναιτωλικός 2-0

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, μετά από αυτό με την Ξάνθη ο Άρης σκόραρε από την άσπρη βούλα και πήρε διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά, κόντρα στον Παναιτωλικό τον οποίο και… λύγισε με 2-0 χάρη στις εκτελέσεις πέναλτι των Γκάμα (26’) και Ιντέγε (32’). Δεν μέτρησε γκολ του Μπαΐροβιτς για τους φιλοξενούμενους στο φινάλε με χρήση του VAR για οφσάιντ!

Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς πήραν δεύτερη στη σειρά νίκη, με τον Μίχαελ Ένινγκ να έχει δύο στα δύο στον πάγκο της ομάδας και να βλέπει την εξάδα να… πλησιάζει! Την ίδια ώρα, ο Παναιτωλικός παραμένει ακριβώς πάνω από τον ουραγό Πανιώνιο με μόλις δύο βαθμούς και αγνοεί τη νίκη μετά το πέρας των πρώτων οκτώ αγωνιστικών!

Ατρόμητος-Πανιώνιος 4-0

Με εντυπωσιακή εμφάνιση, η ομάδα του Αναστασίου ποδοπάτησε τον Πανιώνιο (4-0 εντός έδρας) και επανήλθε άμεσα στις νίκες αφήνοντας πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Οι Περιστεριώτες ήταν άκρως αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν δεόντως τα κενά στην αντίπαλη άμυνα, ενώ προηγήθηκαν στο 17’ με πέναλτι του Μανούσου.

Ο Βέλλιος έγραψε το 2-0 στο 40’, ενώ ο Ενσικουλού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 3-0. Στο 69’, με καταπληκτικό σουτ, ο Ούμπιδες έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους «κυανέρυθρους», που παρέμειναν δίχως νίκη για 5η σερί αγωνιστική (0-1-4) και παραμένουν βυθισμένοι στον πάτο της βαθμολογίας.

ΟΦΗ-Ξάνθη 2-0

Ο ΟΦΗ κέρδισε μέσα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με 2-0 την Ξάνθη, χάρη σε τέρματα των Φιγκεϊρέδο στο 47’ και Σεμέδο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της Super League 1!

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του επεισοδιακού αγώνα, με τα δύο γκολ να έρχονται μετά από ισάριθμες πολύ ωραίες ασίστ των Ναμπί και Νέιρα, ενώ ο πρώτος είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 22’, αλλά ο Άμπαντ απέκρουσε το πέναλτι του…

Παράλληλα, οι ακρίτες -που… έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλό τους- είδαν το δικό τους γκολ στο 14’ με τον Στάρτζεον να ακυρώνεται για οφσάιντ, ενώ είχαν και δοκάρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε κεφαλιά του Ρενέλα.

Βόλος-ΠΑΟΚ 0-2

Ο Γιαννούλης έβγαλε ασίστ, ο Λημνιός είχε γκολ και κερδισμένο πέναλτι, ο Πέλκας που πέρασε αλλαγή, σημείωσε το δεύτερο γκολ και ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του.

Ο Δικέφαλος του Βορρά, με τον Λημνιό και πάλι σε εξαιρετική ημέρα και σε ένα γήπεδο που είχε κατακλυστεί από τους φίλους του Δικεφάλου του Βορρά, είχε καλά διαστήματα στο πρώτο μέρος απέναντι σε έναν Βόλο που δεν είχε πολλές δυνατότητες ν’ αντιδράσει από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ μπήκε στη θέση του οδηγού.