Super League, Άρης-Ξάνθη 7-2: Κιτρινόμαυρη γιορτή με τρομερό θέαμα

Ο Άρης ήταν φανταστικός απέναντι στην Ξάνθη και τη διέλυσε με το εμφατικό 7-2.

Οι «κίτρινοι» έκαναν τρομερό finish στο παιχνίδι αλλά και στο Πρωτάθλημα, ισοφάρισαν ένα ιστορικό ρεκόρ και παράλληλα είδαν τον Μανώλη Σιώπη να σκοράρει για πρώτη φορά στην επαγγελματική καριέρα του.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έκανε τρομακτικό τελευταίο ημίωρο, μέσα σ’ αυτό το διάστημα σημείωσε πέντε τέρματα παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας και κυρίως βγάζοντας πολλές συνεργασίας. Νικολάς Ντιγκινί και Ματέο Γκαρσία σημείωσαν από δύο τέρματα, σκόραραν και οι Γιουνές, Κόρχουτ, Σιώπης.

Ο Άρης τον έλεγχο, η Ξάνθη το γκολ

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Προσπάθησε να χτυπήσει από τα άκρα με τους Φετφατζίδη, Ματέο Γκαρσία και θα μπορούσε να είχε παραβιάσει νωρίς την εστία της Ξάνθης αλλά στο 9ο λεπτό ο τελευταίος πλάσαρε από πλάγια θέση και είδε την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθε δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζίφκοβιτς είχε εξαιρετική αντίδραση σε σουτ του Φετφατζίδη για να φθάσουμε στο 15ο λεπτό όπου μετά από λάθος του Ματίγια, ο Μπαριέντος βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη, ανατράπηκε από τον Ρόουζ και σωστά καταλογίστηκε το πέναλτι. Ο Κάστρο εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η απόφαση του Μίλαν Ράσταβατς να διατηρήσει ψηλά την άμυνά του μπορεί να του βγήκε στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, όχι όμως και στη συνέχεια. Ο Αρης έβρισκε χώρους έχοντας την κάθετη πάσα και στο 21’ ο Ντιγκινί (μετά από πάσα του Σιώπη) βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς. Και πάλι όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης είχε σωστή αντίδραση και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 26’ ο Ματέο Γκαρσία ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπαξεβανίδη, ο Τάσης καταλόγισε πέναλτι, απόφαση που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Νικολάς Ντιγκινί πήρε την μπάλα στα χέρια για να εκτελέσει το πέναλτι αλλά… όλο το γήπεδο απαίτησε να το «χτυπήσει» ο Σιώπης.

Ο Σάββας Παντελίδης έδωσε τη συγκατάθεσή του, αλλά ο 24χρονος μέσος απέτυχε να πετύχει το πρώτο γκολ του στην επαγγελματική κατηγορία καθώς και έστειλε την μπάλα πάνω στον Ζίβκοβιτς. Ο Χαμζά Γιουνές πήρε το… ριμπάουντ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Άρης βρήκε τον δρόμο για να αποκτήσει το προβάδισμα στο 31ο λεπτό. Προηγήθηκε μια ακόμη απόκρουση του Ζίβκοβιτς σε εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί.

Στο κόρνερ που ακολούθησε και μετά από αρχική απομάκρυνση ο Δεληζήσης με έξυπνη κεφαλιά προς τα πίσω «βρήκε» τον… ξεχασμένο (από την άμυνα της Ξάνθης) Ματέο Γκαρσία και ο τελευταίος «εκτέλεσε» τον Ζίβκοβιτς (2-1). Ο Άρης συνέχισε την πίεσή του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Σιλά ανέτρεψε εντός περιοχής τον Φετφατζίδη αλλά δεν καταλογίστηκε η παράβαση.

Η Ξάνθη μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ο λεπτό μετά από πολύ όμορφη συνεργασία τεσσάρων παικτών, ο Ντουρίτσκοβιτς πλάσαρε υποδειγματικά τον Χουλιάν Κουέστα (2-2).

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ανατροπή ένα λεπτό αργότερα ο Ντιγκινί με υπερπροσπάθεια πρόλαβε τον Θυμιάνη ο οποίος ήταν στην πλάτη της άμυνας. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι απέκτησε έντονο ρυθμό. Ο Άρης άλλαξε αγωνιστική συμπεριφορά, πίεσε την Ξάνθη και είδε τον Δεληζήση να χάνει σπουδαία ευκαιρία (μετά από εκτέλεση κόρνερ) στο 58ο λεπτό όπου στο πλασέ του η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Ξάνθης.

Τα τελευταία 30 λεπτά ανήκαν ολοκληρωτικά στον Άρη ο οποίος έβγαλε ενέργεια, συνεργασίες και τρία εξαιρετικά γκολ. Ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε δύο αλλαγές πριν συμπληρωθούν, λόγω τραυματισμού αντικατέστησε τον Μανώλη Τζανακάκη με τον Ούγκο Σόουζα και τον Φετφατζίδη με τον Μαρτίνες. Ο Αργεντίνος άλλαξε τη ροή του αγώνα, θα μπορούσε μάλιστα να χριστεί σκόρερ στο 61ολεπτό, αλλά τον σταμάτησε ο Ζίβκοβιτς.

Στο 69’ ο Νικολάς Ντιγκινί ήταν δημιουργός και εκτελεστής. Γιατί από δική του εξαιρετική μπαλιά στον Γιουνές στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, ο Τυνήσιος επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής. Ο Γιουνές προτίμησε να… σερβίρει στον Ντιγκινί – ο οποίος έκανε εξαιρετική κίνηση χωρίς την μπάλα – ο οποίος έκανε το 3-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Γιουνές έκανε χαρούμενο έναν ακόμη συμπαίκτη του. Ο Τυνήσιος κινήθηκε παράλληλα της εστίας, σέρβιρε την μπάλα στον Κόρχουτ ο οποίος διαμόρφωσε το 4-2. Στο 78ο λεπτό, ο Μαρτίνες έκανε εξαιρετική λόμπα πάσα στον Ματίγια, ο Ισπανός σέρβιρε στον Ντιγκινί ο οποίος ολομόναχος (περίπου) από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 5-2.

Το πάρτι του Άρη συνεχίστηκε απέναντι στην άμυνα της Ξάνθης η οποία έχασε τις δομές της. Ο Νικολάς Ντιγκινί με πάσα ακριβείας βρήκε τον Ματέο Γκαρσία στο ύψος του πέναλτι ο οποίος εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς για το 6-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Άρης κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι αμυντικού της Ξάνθης και ο Μανώλης Σιώπης βρέθηκε για δεύτερη φορά απέναντι από τον Ζίβκοβιτς. Αυτή τη φορά τον νίκησε και διαμόρφωσε το τελικό 7-2.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Ματίγια, Τζανακάκης (Αρης), Μπαριέντος (Ξάνθη).

MVP: Με ένα γκολ και δύο ασίστ, ο Χαμζά Γιουνές έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στο βασικό σχήμα, ίσως στην καλύτερη φετινή εμφάνισή του.

Στο ύψος του: Ο Νίκο Μαρτίνες μπήκε στο παιχνίδι στο 58ο λεπτό και άλλαξαν τα πάντα. Ο Αργεντίνος έδωσε ενέργεια, κάθετη πάσα και φαντασία στο παιχνίδι του Άρη.

Αδύναμος κρίκος: Γενικώς η άμυνας της Ξάνθης βρέθηκε σε κακή μέρα, απλά για τον Μίκαελ Ντίρεσταμ προσθέστε κάτι παραπάνω.

Η γκάφα: Αυτή ξεκίνησε από τα πόδια του Χαβιέ Ματίγια στη φάση του τέρματος της Ξάνθης και ολοκληρώθηκε από τον Ρόουζ ο οποίος βιάστηκε να κάνει τάκλιν.

Το στραγάλι: Σωστές οι αποφάσεις του Γιώργου Τάση και στα δύο πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν έδωσε το τρίτο στο μαρκάρισμα του Σιλά στον Φετφατζίδη στις καθυστερήσεις. Σε 2-3 περιπτώσεις, δεν άφησε το πλεονέκτημα και σταμάτησε λανθασμένα το παιχνίδι.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Το τελικό αποτέλεσμα είναι αντιπροσωπευτικό καθώς ο Άρης… πετούσε φωτιές στα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα σε αντίθεση με την Ξάνθη η οποία κατέρρευσε και υπέκυψε στα πολλά αμυντικά λάθη της.

Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ(Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης (58’ Σόουζα), Κόρχουτ, Ροουζ, Δεληζήσης, Σιώπης, Ματίγια, Φετφατζίδης (58’ Μαρτίνες), Ματέο Γκαρσία, Ντιγκινί, Γιουνές (75’ Τόνσο)
ΞΑΝΘΗ(Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντουρίτσκοβιτς (85’ Φασίδης), Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Μπαριέντος, Κοβάσεβιτς, Ντίρεσταμ, Σιλά, Θυμιάνης (65’ Ντε Λούκας), Ουίλιαμ (72’ Καμαρά)