Super League, ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-1: Στην κορυφή με γκολ-ζωγραφιά

Μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ πήγε στο Ηράκλειο με στόχο την επιστροφή στις νίκες που θα του έδινε το δικαίωμα να βρεθεί και πάλι στην κορυφή, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τον Ολυμπιακό.

Ο ΟΦΗ από την άλλη ήταν μια ομάδα που μέχρι και σήμερα μετρούσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Γεντί Κουλέ.

Κόντρα στον αήττητο για 45 (πλέον) ματς «δικέφαλο του βορρά» ο ΟΦΗ γνώρισε την πρώτη του ήττα, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 1-0 με μια γκολάρα του Μίσιτς.

Ο Κροάτης ήταν ο μόνος που κατάφερε να νικήσει τον ανίκητο ως εκείνη την στιγμή Σωτηρίου και να δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του που πλέον έφτασε τους 24 αφήνοντας τον Ολυμπιακό στους 23, με τους Πειραιώτες να παίζουν αύριο με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Οι Κρητικοί από την άλλη έμειναν στους 16 και την 4η θέση, όσους έχει και η Ξάνθη που αύριο υποδέχεται τον Πανιώνιο στα Πηγάδια.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα ημίχρονο που ουσιαστικά ήταν μια μάχη ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Σωτηρίου.

Οι Θεσσαλονικείς στο διάστημα αυτό κατάφεραν να δημιουργήσουν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα των Κρητικών να σταματάει και τις τρεις με εντυπωσιακές επεμβάσεις και ειδικά αυτή στην κεφαλιά του Ελ Καντουρί στο 26′.

Όχι πως στο 22′ που νίκησε τον Λημνιό και στο 37′ που νίκησε τον Μπίσεσβαρ δεν είχε φοβερές αντιδράσεις. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ ναι μεν είχε καλή κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Ζίβκοβιτς που όταν χρειάστηκε στο 15′ έδιωξε (έστω και όχι τόσο καλά).

Στο δεύτερο ημίχρονο αρχικά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά, αλλά ουσιαστικά όλα τελείωσαν στην φάση του 56′. Στο λεπτό αυτό ο Μίσιτς πήρε την μπάλα από τον Λημνιό και με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον ανίκητο ως εκείνη την στιγμή Σωτηρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Ένα γκολ που οι Θεσσαλονικείς κράτησαν με ευκολία, ενώ φωνάζουν και δικαίως όπως φάνηκε στο ριπλέι (ισχύει πως αρχικά έκανα λάθος και έγραψα πως δεν ήταν γιατί δεν είχα δει καλά το ριπλέι και νόμιζα πως υπήρξε σπρώξιμο) στην φάση του 70′ με τον Νέιρα να ρίχνει μπουνιά στον Σφιντέρσκι και να δέχεται την κίτρινη αντί της κόκκινης κάρτας.

Ο Σωτηρίου στο 77′ νίκησε και το Ελ Καντουρί στο τετ α τετ, με την φάση αυτή να είναι και η τελευταία στον αγώνα του Γεντί Κουλέ.

MVP: Και μόνο η γκολάρα που έβαλε και έκρινε το ματς φτάνει για να βγει MVP και να κερδίσει τον πραγματικά εντυπωσιακό Σωτηρίου. Φυσικά μιλάμε για τον Μίσιτς.

Στο ύψος του: Έπιασε τα άπιαστα εκτός του σουτ του Μίσιτς. Εντυπωσιακός όντως ο Σωτηρίου και αν ο ΟΦΗ έπαιρνε έστω έναν βαθμό θα ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος της συνάντησης.

Αδύναμος κρίκος: Δεν θα λέγαμε πως υπήρξε αδύναμος κρίκος στο ματς. Ένα ματς με φάσεις, ένα γκολ και σχετικά καλό ρυθμό.

Η «γκάφα»: Η γκάφα ήταν του Νέιρα που ναι μεν δεν στοίχισε στον ίδιο και στην ομάδα του, αλλά το να ρίξεις μπουνιά, όσο δυνατή ή αδύναμη είναι σε αντίπαλο είναι τραγικό.

Το «στραγάλι»: Όταν δεν δίνει πέναλτι στην φάση του Νέιρα με τον Σφιντέρσκι, όσο καλά και να τα είχε πάει ο Τζηλος μέχρι εκείνη την στιγμή, τα χαλάει όλα.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Θα μπορούσε να το είχε κάνει με πιο εύκολο τρόπο, αλλά ο Σωτηρίου με τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις δεν τον άφησε. Και ο ΟΦΗ πάντως με την απόδοσή του έδειξε γιατί βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι συνθέσεις
OΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Κ. Γιαννούλης, Κουτρουμπής (83’ Στάικος), Μαρινάκης, Μπράουν, Νέιρα, Ναμπί (73’ Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο, Τσιλιανίδης (83’ Φερέιρα)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, Δ. Γιαννούλης,Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (78’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87’ Εσίτι), Σφιντέρσκι (73’ Άκπομ)