Superleague 1, Λαμία – Ατρόμητος 2-2: Αγνοείται η νίκη για τους Περιστεριώτες

Λαμία κι Ατρόμητος μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις στο μεταξύ τους παιχνίδι στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2, έπειτα από μία χορταστική αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Superleague 1.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε τώρα την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις 3 βαθμούς. Στους 6 βαθμούς έφτασε η Λαμία, η οποία δεν μπόρεσε κι αυτή να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Η Λαμία είχε επιθετική διάθεση στην έναρξη του πρώτου μέρους και προσπάθησε να κερδίσει μέτρα προς την περιοχή του Ατρόμητου. Στο 18′ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, με τον Αραμπούλι να στέλνει για λίγο άουτ την μπάλα, με κεφαλιά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως οι Περιστεριώτες έφτασαν στο 0-1 με τον Στρούγγη (το τέρμα… εγκρίθηκε και από το VAR).

Το παιχνίδι διατήρησε τον πολύ καλό του ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και στο φινάλε του “έκρυβε” ένα ακόμα γκολ. Στην τελευταία φάση του 45λέπτου η Λαμία έφτασε στο 1-1. Ο Σκόνδρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Ατρόμητος πίεσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και δικαιώθηκε στο 58′. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ντένιτς πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος έκανε το 1-2 από πλεονεκτική θέση, τέρμα που δεν πανηγύρισε (αγωνίστηκε στο παρελθόν στην Λαμία).

Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και πάλι για την ισοφάριση και δικαιώθηκε, με τον Αραμπούλι να στέλνει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα στο 79′, γράφοντας το 2-2.

Στο 81′ ο Ατρόμητος έχασε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσεγιάνο, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή. Οι δύο ομάδες έψαξαν στα τελευταία λεπτά το γκολ της νίκης, το οποίο τελικά δεν ήρθε ποτέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σκόνδρας (63΄ Προβυδάκης), Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63΄ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Καραμάνος (63΄ Ελευθεριάδης), Τιρόνε (78΄ Τσούκαλος), Μανούσος (85΄ Μαζουλουξής), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (86΄ Μουνίθ), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς (67΄ Νάτσος), Σάλομον, Καρτάλης (75΄ Κλωναρίδης), Μπεντινέλι (75΄ Κιβρακίδης), Κουλούρης