Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Συντριβή της Ρόμα από την Τορίνο με 3-1 σκορ

Πικρό ρεκόρ από Τότι που έφτασε στα 250 τέρματα στη Serie A

imagehandler-ashxΟι Ρωμαίοι έφευγαν συνεχώς αήττητοι από το Τορίνο, από τον Οκτώβρη του 1990, όσον αφορά τα ματς πρωταθλήματος, όμως, όλα άλλαξαν εν έτει 2016 για την 6η αγωνιστική.

Ακόμα κι αν ο Φραντσέσκο Τότι, λίγα… 24ωρα προτού κλείσει τα 40 του χρόνια, πέρασε στο ματς στο δεύτερο μέρος και σκόραρε από την άσπρη βούλα για να φτάσει στα 250 γκολ στη Serie A, το σύνολο του Σπαλέτι έφυγε από το γήπεδο με σκυμμένο το κεφάλι.

Το πρώτο γκολ για την Τορίνο σημειώθηκε στο 8ο λεπτό, με τον Σέζνι ν” απομακρύνει την πρώτη προσπάθεια του Φαλκέ, όμως στη συνέχεια της φάσης, ο Τζόελ Όμπι τροφοδότησε τον Μπελότι στο δεύτερο δοκάρι για να γράψει εκείνος το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα του πρώτου 45λέπτου.

Ο Τζο Χαρτ, όπως το έκανε και στο πρώτο μέρος όταν βρήκε την ευκαιρία, σταμάτησε τον Έντιν Τζέκο που δοκίμασε να ισοφαρίσει με κεφαλιά λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και η Τορίνο, λίγο μετά το καρδιοχτύπι, κέρδισε πέναλτι!

Ο Μπελότι το κέρδισε από ανατροπή του Μπρούνο Πέρες και ανέλαβε και την εκτέλεση για να νικήσει τον Σέζνι και να δώσει στην ομάδα του αέρα δύο τερμάτων απέναντι στους «τζιαλορόσι», στο 52ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι, με ένα πέναλτι που το πιο σωστό θα ήταν να μην έχει δοθεί ποτέ, σε μαρκάρισμα του Ντε Σιλβέστρι στον Περότι, μείωσαν με τον Τότι από την άσπρη βούλα στο 55′, όμως, όπως συνέβη και λίγο νωρίτερα, ο Σαλάχ σε αντεπίθεση τριών εναντίων ενός τα έκανε… μαντάρα και ήρθε στη συνέχεια το τρίτο γκολ για την ομάδα του Μιχαΐλοβιτς!

Ο Ιάγο Φαλκέ με θα «χτυπούσε» ξανά, με σουτ που κόντραρε στον Φάζιο και «κρέμασε» τον Σέζνι για το 3-1!

Η Τορίνο, σε κάθε στιγμή της που μπορούσε να θεωρηθεί καλή, ήταν απόλυτα επικίνδυνη προς την εστία του Πολωνού πορτιέρο της Ρόμα, θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα γκολ και οι «τζιαλορόσι» μάλλον ήταν ανήμποροι ν” ανταγωνιστούν αυτή τη διάθεση που επιδείκνυαν οι γηπεδούχοι.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρτίνες προσπάθησε και για το τέταρτο γκολ της Τορίνο, με τον Σέζνι αρχικά και τον Μανωλά στη συνέχεια να διώχνουν και ν” αποσοβούν τον… διασυρμό.