Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Τελικά έγινε της… ανατροπής στα παιχνίδια του πρώτου «πακέτου» στο Γιουρόπα…

Έγινε της… ανατροπής σε δύο συναντήσεις για το Γιουρόπα Λιγκ, με Βόλφσμπουργκ και Μπρυζ να παίρνουν τη νίκη. Προβάδισμα πρόκρισης για την Ζενίτ.

thumbnailΗ Βόλφσμπουργκ βρέθηκε πίσω από το πέμπτο μόλις λεπτό κόντρα στην Ίντερ χάρη σε γκολ του Παλάθιο, ωστόσο οι «λύκοι» δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν. Αρχικά, ισοφάρισαν με τον Νάλντο στο 28ο λεπτό ενώ στην επανάληψη, η «αποκάλυψη» της φετινής σεζόν, Ντε Μπρούιν, σκόραρε δις (63′, 76′) και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι της ανατροπής, η Μπεσίκτας του Σλάβεν Μπίλιτς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ και κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Τόρε, έπειτα από τρομερή ατομική ενέργεια.

Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι αρχικά ισοφάρισαν στο 62ο λεπτό με τον Ντε Σούτερ ενώ ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ραφαέλο με εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι από αυτά που άρχισαν στι; 8μμ, η Ντνίπρο, που απέκλεισε τον Ολυμπιακό στους «32» του θεσμού, κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της με 1-0 επί του Άγιαξ χάρη σε γκολ του Ζοζούλια στο 30ο λεπτό.

Zenit St. Petersburg's Criscito is congratulated by team mates after scoring a goal during their Europa League soccer match against Torino  in St. PetersburgΝωρίτερα (το ματς άρχισε στις 7) γερό πλεονέκτημα για πρόκριση στην προημιτελική φάση απέκτησε η Ζενίτ, επικρατώντας της Τορίνο με 2-0 στην Αγία Πετρούπολη.

Σημαντική στιγμή για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάρκο Μπενάσι στο 28′.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Αξελ Βίτσελ στο 28′ κι έφθασαν στο 2ο γκολ με τον Ντομένικο Κρισίτο στο 53′.