Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Τελικά, ένας ακόμη θρίαμβος, απ” αυτούς που συνηθίζει ο Ολυμπιακός!

Σε ένα θρίαμβο, απ” αυτούς που… συνηθίζει έφτασε ο Ολυμπιακός που μπήκε στο παιχνίδι με έμφαση στην άμυνά του και στόχο να «χαλάσει» τη δημιουργία της ΤΣΣΚΑ και να κρατήσει μακριά από το πεδίο δράσης τους τα ψηλά κορμιά των Ρώσων. Σε ένα μεγάλο βαθμό το κατάφερε με την ομάδα του Ιτούδη να βρίσκει λύσεις από τους Ουιμς και Κιριλένκο. ImageHandlerΣτην άλλη πλευρά του γηπέδου οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν τη δυνατότητα να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, όμως χάρη στα δικά τους φόργουορντ Πρίντεζη και Παπαπέτρου (ο Ντάρντεν φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ) έδιναν λύσεις.

Η είσοδος του Τζάκσον έδωσε επιθετικές λύσεις στην ΤΣΣΚΑ με τους Ρώσους νε τρέχουν ένα σερί 7-0 και να προσπερνούν με 24-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ανέβασε λίγο την ταχύτητά του προσπαθώντας να κάνει παιχνίδι στο transition, ροκάνισε τη διαφορά και όχι μόνο ισοφάρισε το παιχνίδι αλλά και πήρε βραχεία κεφαλή.

Ωστόσο τα λάθη (7), τα 0/8 σουτ (0/4δ., 0/4τρ.) του Σπανούλη αλλά και οι 16 παραπάνω (18-2) βολές της ΤΣΣΚΑ δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ανοίξει τη διαφορά με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους Ρώσους στο +1.liveΈνα δίλεπτο ισορρόπησε τα λάθη

Ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς καθαρό μυαλό στο παιχνίδι, κάνοντας διαδοχικά λάθη τόσο στην επίθεση όσο και την άμυνα. Από την άλλη στην επιθετική εξίσωση της ΤΣΣΚΑ μπήκε ο Ντε Κολό. Μάλιστα με επτά συνεχόμενους πόντους του Γάλλου οι Ρώσοι ξέφυγαν με +8 (47-39) στο 27′.

Δύο λεπτά… ενέργειας ήταν αρκετά όμως για να ξαναβάλουν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι που με ένα επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 49-47. Ωστόσο σε τρεις προσπάθειες να προσπεράσει δεν τα κατάφερε με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει την τρίτη περίοδο με 51-47.

Στα δύσκολα… άμυνα και Σπανούλης

Από εκεί που… σταμάτησε ο Ντε Κολό, άρχισε ο Τεόντοσιτς που με οκτώ δικούς του σερί πόντους έβαλε την ΤΣΣΚΑ και πάλι με οκτώ πόντους μπροστά (57-49 στο 32′).

Με το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού να συνεχίζει (0/11 σουτ ο Σπανούλης) και να μην υπάρχει καθαρό μυαλό, η ΤΣΣΚΑ συντήρησε αυτή τη διαφορά και στο 36′ την έστειλε για πρώτη φορά στο +9 (61-52) με τον Κάουν.

Σε εκείνο το σημείο το πρώτο καλάθι -στο 12 σουτ του- του Σπανούλη (τρίποντο) και μία καλή άμυνα που οδήγησαν σε βολές του Σλούκα έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (63-59) και έβαλαν τον Ολυμπιακό και πάλι στο παιχνίδι.

Η άμυνα συνέχισε να αλλάζει το παιχνίδι και στα δυόμισι λεπτά με καλάθι στο ανοικτό γήπεδο το παιχνίδι πήγε στο καλάθι (63-61) ενώ βρέθηκε μία ακόμα κατοχή. Και στα δύο λεπτά για το τέλος τρίποντο του Σπανούλη και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (63-64), τρέχοντας επιμέρους σκορ 12-2.

Με τον… δικό του τρόποÓÐÁÍÏÕËÇÓ  ÔÓÓÊÁ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ(ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)  SPANOULIS  CSSK - OLYMPIAKOS(FINAL FOUR EUROLEAGUE 2014-2015)Ο Ολυμπιακός έβγαλε μία ακόμα καλή άμυνα και ο Σπανούλης με ένα «δικό του» καλάθι έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 66-63. Ο Πρίντεζης αστόχησε σε τρίποντο (στο 64-66) και στα 31» ο Ουίμς έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (66-66).

Η επόμενη επίθεση ήταν… Σπανούλης! Πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση και στα 10» σηκώθηκε και σκόραρε για τρεις βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 66-69! Στα 7» ο Ντε Κολό με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών μείωσε σε 68-69 και στα 6,6» οι Ρώσοι έστειλαν τον Σλούκα στις βολές. Εκείνος με 1/2 έκανε το 68-70 όμως έβγαλε την άμυνα στον Κιριλένκο που αστόχησε και η πρόκριση πήγε στον Ολυμπιακό!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 51-47, 68-70

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (2), Τεόντοσιτς 8 (1), Νίκολς, Τζάκσον 9, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 9, Βοροντσέβιτς 5 (1), Κάουν 11, Χριάπα 2, Χάινς 1, Κιριλένκο 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 2, Ντάνστον 5, Σπανούλης 13 (3), Παπαπέτρου 9 (1), Σλούκας 10, Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 5 (1), Λαφαγιέτ 3 (1), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 2.