Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-2

Ο ΠΑΟΚ… κράτησε το Κύπελλο στον Λευκό Πύργο!

Ήταν καλύτερος σε όλο το ματς και παρά το γεγονός ότι έπεσε πάνω στον καταπληκτικό Μπάρκα (έπιασε πέναλτι του Πρίγιοβιτς) πήρε άξια το τρόπαιο με το 2-0 επί της ΑΕΚ. Βιεϊρίνα και Πέλκας τα γκολ του θριάμβου

Ο τελικός έμοιαζε να είναι μία μάχη του ΠΑΟΚ απέναντι στον Βασίλη Μπάρκα, όμως κάποια στιγμή ο Έλληνας τερματοφύλακας νικήθηκε. Ένα φάουλ του Βιεϊρίνια (65’) άνοιξε τον δρόμο, το κοντινό πλασέ του Πέλκα (90+) σε κενή εστία μετά από ασίστ του Πρίγιοβιτς έδωσε την χαριστική βολή και ο ΠΑΟΚ (0-2) κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο κύπελλο και το έκτο συνολικά της ιστορίας του!

Επιτέλους ποδόσφαιρο!

Στην Ελλάδα συνηθίζουμε να εστιάζουμε στα εξω-ποδοσφαιρικά, στην ασχήμια, ξεχνώντας ότι έχουμε και καλές ομάδες που μπορούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι παίκτες της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ μπήκαν στο γήπεδο, κλείνοντας αυτιά και μάτια, και έκαναν αυτό που ξέρουν να κάνουν καλύτερα. Έπαιξαν μπαλίτσα.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν ευρωπαϊκού επίπεδου, με τις δύο ομάδες να ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα πάνε την μπάλα μπροστά. Ούτε παράλληλο ποδόσφαιρο, ούτε καθυστερήσεις, δύο ομάδες γεμάτες ενέργεια και ορμή.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήταν για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ διεμβόλισε από τα αριστερά την άμυνα της ΑΕΚ, ο Πρίγιοβιτς «έσπασε» με το κεφάλι, όμως το απευθείας σκαστό σουτ του Μαουρίσιο (8’) πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα.

Η ΑΕΚ πήρε αμέσως τα ηνία και με τον Λιβάγια σε πρωταγωνιστικό ρόλο, άρχισε να βρίσκει τα κενά στην αντίπαλη άμυνα. Το σουτ εκτός περιοχής του Κροάτη μετά από ατομική ενέργεια πέρασε αρκετά ψηλά (11’), ενώ ο ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα βρήκε με συρτή σέντρα αμαρκάριστο τον Αραούχο, όμως ο Αργεντινός από πλεονεκτική θέση σημάδεψε ψηλά.

Αυτόχειρας ΠΑΟΚ

Όσο το ρολόι περνούσε, ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει καλύτερα πατήματα και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Οι παίκτες της Ένωσης άρχισαν να βγάζουν μία περίεργη νευρικότητα και ξεκίνησαν μία σειρά από αυτοκαταστροφικά λάθη, τα οποία όμως έμειναν ατιμώρητα.

Μία αυτοκτονική πάσα του Τσιγκρίνσκι προς τα πίσω, έφερε τον Μπίσεσβαρ σε θέση κλασικού τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, όμως ο Ολλανδός πλάσαρε άστοχα (15’), κάτι που έκανε και τρία λεπτά αργότερα. Αυτή τη φορά σε θέση «χορηγού» ο Βράνιες, ο οποίος με κεφαλιά – απομάκρυνση βρήκε τον δεκάρι του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν ζύγισε καλά τα φάλτσα με αποτέλεσμα το διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής να περάσει ελάχιστα άουτ (18’).

Ωστόσο, η απόλυτη ευκαιρία χάθηκε στο 24ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε σπουδαίο επιθετικό τρανζίσιον, ο Πρίγιοβιτς με έξυπνη κάθετη που τρύπησε την άμυνα της ΑΕΚ βρήκε τον Μπίσεσβαρ εντός περιοχής, εκείνος φρέναρε και το άτσαλο μαρκάρισμα του Μπακάκη έφερε το πέναλτι.

Ωστόσο, ο Μπάρκας με εκπληκτική επέμβαση «ψάρεψε» τον Πρίγιοβιτς (πρώτο του άστοχο πέναλτι μετά από 7 εύστοχες εκτελέσεις) και με εντυπωσιακό τρόπο κράτησε το 0-0, μία επέμβαση που πανηγυρίστηκε σαν γκολ από την κίτρινη εξέδρα.

Ο… Άγιος Βασίλειος της ΑΕΚ

Θα περίμενε κανείς όλη η ψυχολογία να πάει στην ΑΕΚ, μετά την απόκρουση πέναλτι του Μπάρκα, ωστόσο έγινε ακριβώς το αντίθετο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, πιο διψασμένος, πιο παθιασμένος στο γήπεδο.

Στο 31ο λεπτό ήταν η σειρά του Πέλκα να βρει χώρο από τον άξονα, όμως το αριστερό του σουτ εκτός περιοχής ήταν να νικήσει αυτόν τον Μπάρκα, ο οποίος ήταν… ο Άγιος Βασίλειος της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζάλμα Κάμπος «κατάπιε» στο σπριντ τον Χουλτ, βγήκε για μία ακόμα φορά τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, όμως εκείνος άπλωσε το τεράστιο κορμί του και με το γόνατο είπε «όχι» σε μία ακόμα κλασική ευκαιρία των Θεσσαλονικέων.

Ένα φάουλ από εξαιρετική θέση του Μπακασέτα που πέρασε 20 μέτρα πάνω από την εστία του Πασχαλάκη ήταν η απεικόνιση όλου του πρώτου μέρους της Ένωσης. Ασύνδετη, νευρική, με πολλά εύκολα πουλήματα μπάλας, μία ομάδα που ήταν τυχερή που πήγε με το 0-0 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Η κατάρα του Πρίγιο…

Έχει σκοράρει απέναντι σε 17 διαφορετικές ελληνικές ομάδες, φέτος μετράει ήδη 27 γκολ, σκοράροντας από παντού. Ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς όμως βλέπει την ΑΕΚ και κάτι παθαίνει όπως ο Σούπερμαν στην θέα του κρυπτονίτη. Η ΑΕΚ συνέχισε τα δώρα και στην επανάληψη, όμως ο ΠΑΟΚ εκ νέου τα πέταξε στα σκουπίδια.

Ο Νίκλας Χουλτ με εγκληματικό γύρισμα προς τα πίσω έβγαλε εκ νέου τετ-α-τετ τον Πρίγιοβιτς, όμως εκείνος έκανε ξανά την χειρότερη επιλογή. Ο Σέρβος επιθετικός προσπάθησε να σκάψει την μπάλα, ο Μπάρκας έμεινε όρθιος και με το δεξί του χέρι σταμάτησε ξανά τον «Πρίγιο», κρατώντας μόνος του το 0-0 (50’)!

… και η εξιλέωση του Αντρέ!

Υπάρχει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που λέει ότι η ομάδα που χάνει τα γκολ συνήθως τα δέχεται. Το πιο συνηθισμένο όμως στη μπάλα, είναι η ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες κάποια στιγμή να το βάλει! Ο ΠΑΟΚ έπαιζε υπέροχα στο επιθετικό τρανζίσιον, έκλεβε συνέχεια μπάλες και έφτιαχνε φάσεις όποτε ήθελε.

Το διαγώνιο σουτ του Κάνιας (59’) πέρασε λίγο έξω, ενώ στην επόμενη φάση, ο σεμιναριακή αντεπίθεση του Δικεφάλου του Βορρά κατέληξε στον Πέλκα, ο οποίος «χόρεψε» τον Γκάλο, όμως προτίμησε να τελειώσει άστοχα από δύσκολη γωνία αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Μακ.

Ο ΠΑΟΚ είχε σπαταλήσει ευκαιρίες με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους, όμως ένα καλό στημένο δεν είχε πάρει. Το πήρε, όταν σε νέα κόντρα, ο Βράνιες δεν είχε άλλη επιλογή από το να ανατρέψει τον Κάνιας.

Ο Βιεϊρίνια έδιωξε τους πάντες από την μπάλα, σημάδεψε διαγώνια και έφυγε για το πέταλο που πήρε φωτιά. Ο Μπάρκας, όσο κι αν τεντώθηκε, νικήθηκε για πρώτη φορά και στην 11η τελική του προς την εστία (η ΑΕΚ είχε 4 μέχρι αυτό το διάστημα) ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που δικαιούνταν 100% με βάση την εικόνα – μονότερμα του τελικού (65’, 1-0).

Το μαρτύριο της σταγόνας

Ο ΠΑΟΚ με το γκολ έδειξε ότι ξεφούσκωσε. Λες και άδειασε από δυνάμεις. Άρχισε να παίζει ασυνείδητα με το ρολόι. Άρχισε για πρώτη φορά στο ματς να παίζει πίσω από την μπάλα, κάτι το οποίο δεν είναι η ειδικότητα του. Η ΑΕΚ μυρίστηκε αίμα και για πρώτη φορά ξεθάρρεψε και βγήκε μπροστά. Η κεφαλιά του αμαρκάριστου Γιακουμάκη σε σέντρα του Γκάλο (75’) πέρασε αρκετά ψηλά και λίγο αργότερα ήρθε μία φάση που άλλαξε όλη την εικόνα του ματς.

Ο Μαουρίσιο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη σε σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο (80’), όμως στον γενικό χαμό ο Βράνιες έσπρωξε τον Βιεϊρίνια και πήρε κι αυτός την άγουσα για τα αποδυτηρια με δεύτερη κάρτα!

Το ματς (10 εναντίον 10 πια) έγινε ροκ. Ο Πασχαλάκης τεντώθηκε υπέροχα κι έκανε την πρώτη του (μεγάλη) απόκρουση στην βραδιά σε φαρμακερό συρτό σουτ του Αραούχο εκτός περιοχής (82’), ενώ στην επόμενη φάση ο Μπάρκας νίκησε ξανά σε τετ-α-τετ παίκτη του ΠΑΟΚ, με τον Μακ να αστοχεί από δύσκολη γωνία.

Ωστόσο, η φάση που θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες έγινε στο 88ο λεπτό. Ο Γκάλο για μία ακόμα φορά «τρύπησε» την άμυνα του ΠΑΟΚ κι έκανε την σέντρα στο πίσω δοκάρι, όμως το απευθείας βολέ του αμαρκάριστου Αραούχο, άφησε όρθιο τον Πασχαλάκη όμως πέρασε ξυστά άουτ!

Ο επίλογος όμως ήταν ξανά ασπρόμαυρος. Ο Πρίγιοβιτς έφυγε σε μία ακόμα κόντρα, έβγαλε παράλληλα στον Πέλκα κι εκείνος σε κενή εστία έκανε το 0-2, δίνοντας το έναυσμα για απίθανα πανηγύρια από την πλευρά των νικητών που πήραν το κύπελλο με τον πιο μάγκικο τρόπο.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (52’ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος (67’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας (73’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82’ Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίσιο, Τζάλμα Κάμπος (51’ Μακ), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (74’ Σάχοφ), Πρίγιοβιτς.