Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Θριαμβευτής Παναθηναϊκός! “Λύγισε” τον Ολυμπιακό και σήκωσε το League Cup

Έσπασαν… καρδιές, για να βαφτεί τελικά το League Cup “Νίκος Σαμαράς” στα “πράσινα”.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ και στο “χρυσό” σετ (3-2) ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς. Το “τριφύλλι” όμως κατάφερε να επικρατήσει (15-13) και να κατακτήσει την κούπα, την πρώτη του μετά από 10 χρόνια στο βόλεϊ.

Ντέρμπι με τα… όλα του, με τον Παναθηναϊκό να σηκώνει την πρώτη του κούπα στο βόλεϊ μετά από δέκα χρόνια! Μετά από μια ματσάρα που κράτησε πάνω από 3 ώρες, το “τριφύλλι” νίκησε και μέσα στο κλειστό του “Αγίου Θωμά” τον Ολυμπιακό, στον δεύτερο τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς” και να επιστρέψει στους τίτλους.

Ο Ολυμπιακός προέβαλε μεγάλη αντίσταση, κατάφερε να στείλει τον τελικό στο τάιμ μπρέικ και στο “χρυσό σετ”, ισοφαρίζοντας την ήττα του στο πρώτο ματς (3-2). Οι “ερυθρόλευκοι” όμως… λύγισαν από τον Παναθηναϊκό (15-13), με το “τριφύλλι” να βγαίνει θριαμβευτής.

Παίρνοντας.. ενέργεια από τους οπαδούς του, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την κακή παρουσία του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ και το κατέκτησε με… περίπατο (25-17). Το δεύτερο σετ όμως είχε διαφορετική εικόνα.

Ο Ολυμπιακός ζόρισε το “τριφύλλι”, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει. Οι “πράσινοι” στάθηκαν ψύχραιμοι και πήραν το δεύτερο σετ με 28-26. Χωρίς να έχουν άλλα περιθώρια, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, βρήκαν το “μυαλό” των γηπεδούχων… θολωμένο, πήραν το 3ο σετ με 25-14 και έστειλαν τον τελικό στο τάι-μπρέικ, κάνοντας το 2-2 με 25-19.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πάρει για τα καλά… φόρα και έστειλαν τον τελικό στο έξτρα “χρυσό” σετ, κατακτώντας το τάι μπρέικ με 15-10. Στο 6ο και τελευταίο σετ όμως, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στη νίκη (15-13).

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15 Χρυσό σετ: 15-13.