Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Θρίαμβος της Ξάνθης στη Λιβαδειά, νίκη του ΠΑΣ επί της Κέρκυρας

Με 2-1 πέρασε η Ξάνθη από τη Λιβαδειά, ενώ ο ΠΑΣ κέρδισε στα Γιάννενα την Κέρκυρα με το ίδιο σκορ.

xanthiΟι ξανθιώτες που την περασμένη Πέμπτη απέκλεισαν στο Κύπελλο τον Παναθηναϊκό, εκμεταλλεύτηκαν την απευθείας αποβολή του Ζίτο (39′) και πέρασαν από τη Βοιωτία, επικρατώντας 2-1 του Λεβαδειακού που διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του Σπάθα.

Γκομσί (29′) και Καπετάνος (59′) σημείωσαν τα γκολ των νικητών, ενώ είχε μειώσει προσωρινά (49′) ο Βούκσεβιτς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σ. Παντελίδης): Σηφάκης, Στάθης, Κώτσιος, Τομάς, Μιλιάζες, Ζίτο, Πίντερ (56′ Γκόμεζ), Βούκσεβιτς, Μπουσταμάντε, Μιλοσάβλιεφ (51′ Γιακουμάκης), Σοτέλο (73′ Κατίδης).
ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Κομεσίδης, Γκομσί, Φλίσκας (46′ Παπαστεριανός), Βασιλακάκης, Φερνάντεθ (57′ Λουσέρο), Κλέιτον, Μπέλιτς, Καπετάνος (70′ Σολτάνι).

Στα Γιάννενα, σε ένα απίστευτα κακό αγωνιστικό χώρο, η Κέρκυρα άνοιξε πρώτη το σκορ (με τον Χαβίτο, στο 15′), ενώ ο ΠΑΣ απάντησε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Ίλιτς.

Τελικά, οι Ηπειρώτες έφτασαν στην ανατροπή στο 80′ με γκολ του Μανιά. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για το τρίτο γκολ, αλλά το πέναλτι του Κοροβέση απέκρουσε ο πορτιέρο της Κέρκυρας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες (89′ Ντάσιος), Μπέριος, Τσουκαλάς, Ακόστα (74′ Κοροβέσης), Τσάβες (82′ Χαρίσης), Ίλιτς, Μανιάς.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Βενέτης, Ντιμιτρόβσκι, Ντιόγκο, Καρδόσο (82′ Σιόντης), Κρητικός, Χαβίτο, Λέαλ (46′ Φάμπιο), Κόντος (73′ Κάικουτ), Μαρκόβσκι.