Θρίαμβος του Εργοτέλη (3-2 τον ΟΦΗ, αν και με 10!)- σε τρελά ύψη τα Γιάννενα!

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ο Εργοτέλης αν και με παίκτη λιγότερο για 70 λεπτά, πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 κόντρα στον ΟΦΗ, που είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις.

ÏÕËÁ  ÅÑÃÏÔÅËÇÓ - ÏÖÇ  HOULA  ERGOTELIS - OFI (SUPERLEAGUE 2014-2015)«Τρελό» το πρώτο ημίχρονο με τον Εργοτέλη να αποκτά προβάδισμα νίκης (3-1), παίζοντας μάλιστα χωρίς τον Γκέντσογλου που αποβλήθηκε μετά το 1-0.

Μείωσαν σχετικά γρήγορα στο β” 45λεπτο οι παίκτες του Αναστόπουλου (68′) ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή.

Στο 23′ ο Τζίλας έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Λόρια, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Γιουσούφ έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Μπόε Καν έγραψε το 1-0. Κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών και όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο Γκέντσογλου απώθησε τον Ροβίθη με τα χέρια στο πρόσωπο, κάτι που έγινε αντιληπτό από τον διαιτητή Τριτσώνη που έστειλε τον μέσο των γηπεδούχων στα αποδυτήρια. Πριν προλάβουν να κατανοήσουν όλοι τι συνέβη, οι παίκτες του Εργοτέλη… έκρυψαν τη μπάλα. Ουλά και Γιουσούφ έπαιξαν το «1-2» με κινηματογραφική ταχύτητα, ο πρώτος πέρασε κάθετα για τον Τζίλας που ευστόχησε για το 2-0 (31′).

Με τη σέντρα, ο ΟΦΗ μπήκε ξανά στο ματς! Ο Μακρής επιχείρησε σουτ από τα 30 και πλέον μέτρα, ο Σαράνοφ έδειξε πως ελέγχει ωστόσο έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και έτσι ο Όμιλος μπήκε -ανέλπιστα- και πάλι στο παιχνίδι (2-1).

Το 15λεπτο της… τρέλας, ολοκληρώθηκε στο 36′ με τον Εργοτέλη να παίρνει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Γκορκς σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με ωραία κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Καλέ κάνοντας το 3-1.

Στην επανάληψη, η πρώτη προειδοποίηση από τον ΟΦΗ ήρθε στο 56′ όταν ο Κουτσιανικούλης σημάδεψε την πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού, με το γκολ να έρχεται στο 68′. Ο Μερεμπασβίλι προσποιήθηκε δύο φορές μέσα σε πολύ μικρό χώρο, πέρασε τρεις αντιπάλους και σούταρε για το 3-2 του ΟΦΗ!

Ο Όμιλος πίεσε ασφυκτικά από εκεί και πέρα, αφού μοναδικό μέλημα του Εργοτέλη ήταν να διώχνει όπως όπως τη μπάλα από την περιοχή του Σαράνοφ.

Ο Σέρβος αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς από εκεί και πέρα, αφού στο 75′ νίκησε στο τετ α τετ τον Κουτσιανικούλη, στο αμέσως επόμενο λεπτό επενέβη σε μακρινό σουτ, ενώ στο 83′ αποσώβησε αυτογκόλ με φοβερή εκτίναξη!

Η τύχη έκλεισε το μάτι στον Εργοτέλη, αφού ακόμα και όταν ο Σαράνοφ νικήθηκε, το δοκάρι ήταν… εκεί για να σταματήσει το σουτ του Κάλαϊτζιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το 3-2 να μην αλλάζει.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Τζανακάκης, Γκορκς, Λουβιόν, Λυκογιάννης, Γκέντσογλου, Μπόε Καν, Γιουσούφ (Κοζορώνης 43′), Καλέ (Χαντί 61′), Ουλά, Τζίλας (Σολάρι 77′).
ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λόρια, Δαμιανάκης, Μονιάκης (Μαραθιανός 39′), Κουτσιανικούλης, Ροβίθης (Τζορτζ 57′), Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι, Μπολάκης, Φαζός, Μακρής.

Σε τρελά ύψη ο ΠΑΣ Γιάννινα!

ËÅÂÁÄÅÉÁÊÏÓ - ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ   LEVADIAKOS - PAS GIANINA (SUPERLEAGUE 2014-2015)Νωρίτερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια ακόμη νίκη και συνέχισε την πορεία του προς την Ευρώπη…

Μπορεί ο Λεβαδειακός να είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν αυτός που σημείωσε τα γκολ και πανηγύρισε την τρίτη σερί του νίκη (1-2) στο πρωτάθλημα.

Οι Βοιωτοί παρέμειναν για πέμπτο ματς χωρίς τρίποντο και διατηρήθηκαν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού σε αντίθεση με τους Ηπειρώτες, οι οποίοι πλησίασαν περισσότερο τον πέμπτο της βαθμολογίας Παναιτωλικό.

Στο 73′ ο Μανιάς χάρισε τη νίκη στον ΠΑΣ σκοράροντας για τρίτο διαδοχικό αγώνα, ενώ ο Κατίδης είχε ισοφαρίσει στο 68’ για το Λεβαδειακό (το σκορ είχε ανοίξει ο Τζημόπουλος στο 38’).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Παντελίδης): Σηφάκης, Στάθης, Κώτσιος, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Ζιτό, Πελέ (69′ Ρουμπέν Γκόμες), Μιλοσάβλιεβ, Ορτέγκα (77′ Γιακουμάκης), Βούκτσεβιτς (46′ Κατίδης), Μάντζιος.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος (72′ Σκόνδρας), Μιχαήλ, Μπέριος, Στρούνα, Τζημόπουλος (46′ Χαρίσης), Τσουκαλάς, Κοροβέσης, Τσάβες, Μανιάς, Ίλιτς (58′ Γιάκος).