Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ: 71-54 τον Παναθηναϊκό στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα, δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα αυτή τη φορά από τον ΠΑΟΚ, στην Πυλαία με 71-54, στο εξ αναβολής παιχνίδι της έκτης αγωνιστικής στην Basket League.

13e44db486ba3ef864fcd067ae064d78_LΗ ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξε από την αρχή του αγώνα τις προθέσεις της καθώς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούταν 19-13.

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι ανέβασαν στροφές και με πιεστική άμυνα κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 32-30.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας, με τον ΠΑΟΚ να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο Κάρτερ έδινε συνέχεια λύσεις, με τον Μαργαρίτη να προσθέτει και αυτός το… λιθαράκι του, αλλά ο Νέλσον συνέχιζε να αγωνίζεται σε… υψηλές στροφές και ο Μπατίστα διατηρούσε το προβάδισμα για την ομάδα του, 39-43, στο 25΄.

Ο ΠΑΟΚ είχε το… momentum και με έμμεσο τρίποντο του Κάρτερ το σκορ έγινε 42-40, ενώ ο Μπρέμερ με άμεσο τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του. Ο Γκιστ είχε και πάλι τις λύσεις και με τρίποντο μείωσε σε 45-43, ενώ στη συνέχεια κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Όντουμ. Ο Αμερικανός έχασε τις βολές, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, 90 δεύτερα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Αυτά τα δευτερόλεπτα ήταν και πάλι αρκετά για τον Δικέφαλο αφού το… τρελό τρίποντο του Μπρέμερ και ένα εύκολο καλάθι από τον Μαργαρίτη έφεραν το σκορ στο 50-45.

Έκανε ό,τι ήθελε ο ΠΑΟΚ

Το 50-45 έγινε γρήγορα 53-45 για τον ΠΑΟΚ με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία και τον Τζέιμς Γκιστ να συνεχίζει να αποτελεί την μεγαλύτερη πηγή κινδύνου για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος όμως έβρισκε λύσεις από παντού, με τον Μαργαρίτη να ευστοχεί σε ένα ακόμα τρίποντο και να κάνει το 58-47 στο 33΄. Ο παίκτης τους ΠΑΟΚ έφτασε στους 11 πόντους όσο και η διαφορά. Όσο και να προσπαθούσε ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερνε με το σκορ να είναι στο 63-51, μόλις 5′ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στο 37’ το σκορ είχε.. εκτιναχτεί για τον Δικέφαλο 65-51, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο γνωρίζοντας την ήττα με 71-54.

Δεκάλεπτα: 19-13, 30-32, 50-45, 71-54

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15(2), Λιάπης, Κάρτερ 18(1), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 16(2), Κοττάς, Όντουμ 10(2), Βον, Μπρέμερ 7(2), Σαλούστρος 5.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 4, Γιάνκοβιτς 9(1), Φώτσης 2, Νέλσον 8, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης, Γκιστ 18(2), Μπατίστα 8, Κόνιαρης, Διαμαντάκος, Μπλουμς.