To 10o κύπελλο για την «βασίλισσα»

«Ήταν το πιο σημαντικό γκολ της ζωής μου, δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό που ένιωσα»

realAAAA

Μια φάση, μια κεφαλιά, ένα γκολ και να πως η ιστορία αλλάζει…

Λυτρωτής για τη Ρεάλ ο Σέρχιο Ράμος που με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του τελικού έβαλε ξανά τη «βασίλισσα» στη διεκδίκηση της κατάκτησης του τροπαίου οδηγώντας τον συγκλονιστικό αγώνα της Λισσαβόνας στην παράταση. Εκεί όπου τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Ρεάλ-Ατλέτικο 4-1 εν τέλει, με την «βασίλισσα» να κατακτά το 10 Κύπελλο και… να το παίρνει σπίτι της. Με τρόπο εκκωφαντικό που δεν λέει, πάντως, την απόλυτη αλήθεια. Γιατί, ναι μεν η Ρεάλ κυριάρχησε στην παράταση, αλλά στην κανονική διάρκεια του ματς η Ατλέτικο κρατούσε γερά κι έφτασε ανάσες μόνο από το δικό της θρίαμβο. Όμως το γκολ του Ράμος της στέρησε τα όνειρα.

«Ήταν το πιο σημαντικό γκολ της ζωής μου, δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό που ένιωσα. Πέρασαν όλα τόσο γρήγορα… Γράψαμε ιστορία απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Το χαρίζουμε σε όσους αγαπούν το ποδόσφαιρο» είπε αυτός ο γίγαντας των μετόπισθεν της πρωταθλήτριας που θα πρέπει να κάνει… άγαλμα στον Ράμος.

Ναι, ήταν ένας τελικός αντάξιος των προσδοκιών. Με την Ατλέτικο (που είχε χάσει από νωρίς τον Ντιέγκο Κόστα –λάθος αποδείχθηκε η συμμετοχή του) να εκμεταλλεύεται τη γκάφα (εσφαλμένη έξοδος) του Κασίγιας και να προηγείται με κεφαλιά του Γκοντίν. Και με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις επίσης με κεφαλιά του προωθημένου Σέρχιο Ράμος στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, η Ρεάλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, εξαργυρώνοντας την υπεροχή της στο 110ο λεπτό όταν μετά από σουτ του Ντι Μαρία και απόκρουση του Κουρτουά ο Μπέιλ των 100 εκ. ευρώ με πολύ δύσκολη προσπάθεια έγραψε το 2-1, στέλνοντας τους φιλάθλους της ομάδας του στον έβδομο ουρανό. Η Ατλέτικο προσπάθησε να ισοφαρίσει με σουτ του Τιάγκο, η «βασίλισσα» όμως πέτυχε και τρίτο (118’, σούτ του Μαρτσέλο) και τέταρτο γκολ (120’, πέναλτι Ρονάλντο) για να αποδοθεί δικαιοσύνη μόνο ως προς την εικόνα του ματς. Γιατί το σκορ, αυτό που γράφει ιστορία, ήταν πολύ βαρύ για την Ατλέτικο που τελείωσε άδοξα την θαυμαστή πορεία της.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Βαράν, Ράμος, Κοεντράο (59΄Μαρτσέλο), Καρβαχάλ, Κεντίρα (59΄ Ίσκο), Μπέιλ, Μόντριτς, Ντι Μαρία, Ρονάλντο, Μπενζεμά (79΄Μοράτα).
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Κοντίν, Φελίπε Λουίς ( 83΄Αλντεβέιλερ), Χουανφράν, Μιράντα, Τιάγκο, Κόκε, Γκαρσία (66΄Σόσα), Γκάμπι, Βίγια, Ντιέγκο Κόστα (9΄ Αντριάν).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπορν Κάιπερς (Ολλανδία).

ΚΙΤΡΙΝΗ: 27΄Σέρχιο Ράμος, 46΄ Κεντίρα,119΄ Μαρτσέλο, 120΄Ρονάλντο / 27΄Ραούλ Γκαρσία, 52΄Μιράντα, 73΄ Βίγια, 87΄Κόκε, 99΄Γκάμπ, 119΄ Γκοντίν.