Το 44ο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού και 7ο σερί είναι γεγονός!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί, νίκησαν 5-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και μια αγωνιστική πριν το φινάλε κατέκτησαν μαθηματικά τον τίτλο.

«Άντε γειά ξανά πρωτάθλημα στον Πειραιά» από τον κόσμο για τους ερυθρόλευκους που «κλείδωσαν» και τυπικά τον τίτλο και έδωσαν άκρως πειστικές αγωνιστικές απαντήσεις. Έστησαν το δικό τους… πάρτι στο Καραϊσκάκη, διέσυραν τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5-0 και σφράγισαν το 7ο σερί πρωτάθλημά τους και το 44ο συνολικά. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Ντε Λα Μπέγια, Μάριν, Φορτούνης και Σεμπά. Υπενθυμίζεται πάντως υπάρχει και η αναμονή για την τελική απόφαση της Πειθαρχικής της ΕΠΟ για το Ολυμπιακός – ΑΕΚ.
ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ο Λεμονής δεν είχε εκπλήξεις για την 11άδα του Ολυμπιακού με ΠΑΣ. Η διάταξη: Καπίνο κίπερ, Φιγκέϊρας δεξί μπακ, αριστερά Ντε Λα Μπέγια και κέντρο άμυνας με Ρέτσο και Ντα Κόστα. Μάρτινς και Ρομαό στο κέντρο, δεκάρι ο Φορτούνης, στα δύο άκρα Σεμπά και Μάριν και φορ ο Ανσαριφάρντ.
ΕΤΣΙ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΠΑΣ
ΟΙ 11 ΤΟΥ ΠΑΣ: Πασχαλάκης, Μπέριος, Κούτρης, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης, Γιάκος, Κοροβέσης, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Νικολιάς και Βιδάλ. Ουσιαστικά ο Πετράκης είχε ένα 4-4-2 με Κοζορώνη, Γαρουφαλιά, Νικολιά και Κοροβέση και μπροστά τους Γιάκο και Βιδάλ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ VS ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ 3-0!!!
Από το πρώτο λεπτό έδειξε σαφώς επιθετικές διαθέσεις και πρόθεση να… κλειδώσει γρήγορα το ματς. Κάτι που έγινε κιόλας. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Φορτούνης είχε μία κεφαλιά ελάχιστα έξω. Ο ίδιος παίκτης απείλησε στο 7′ με φάουλ άουτ. Στο 12ο λεπτό κόπηκε λανθασμένα σε οφσάιντ ο Ανσαριφάρντ ενώ είχε βγει τετ α τετ με τον Πασχαλάκη και με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.
Στο 14′ υπήρξε ακόμα μία φάση που ελέγχεται διαιτητικά για πέναλτι πάνω στον Ρέτσο. Στο 20ό λεπτό μία πολύ καλή προσπάθεια του Σεμπά αποκρούστηκε και ένα λεπτό μετά ο Μάριν σκόραρε με τελική κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη. Μετά από συνεργασία του Σεμπά με τον Μάριν ο Ρομαό έστειλε την μπάλα με κεφαλιά προς τα δίχτυα με τον Πασχαλάκη να του λέει «όχι» αλλά τον Γερμανό να έρχεται και να βγαίνει πάνω στην φάση για το γκολ.
Τρία λεπτά μετά από κόρνερ του Φορτούνη και κεφαλιά Ντα Κόστα έγινε το 2-0. Στο 26′ ορθώς δεν μέτρησε γκολ του Ντε Λα Μπέγια για υπόδειξη οφσάιντ. Στο 29′ ήρθε το 3-0 μετά από τρομερή κίνηση, ντρίμπλα και συνολική ενέργεια και σουτ του Σεμπά. Η μπάλα από την επέμβαση Πασχαλάκη πήγε στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Ντε Λα Μπέγια με προβολή σε κενό τέρμα έκανε το γκολ. Ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος του α” μέρους είχε και άλλες φάσεις για γκολ με τον Πασχαλάκη όμως να έχει και άλλες επεμβάσεις. Όπως στο 38′ στο κόρνερ του Φορτούνη και στο 41′ στο σουτ του Ανσαριφάρντ.
ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΣΟΡΙ ΚΑΙ ΕΛΙΟΥΝΟΥΣΙ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΤΑ ΚΟΣΤΑ
Στο β” μέρος ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά με Τσόρι, Ρομαό και Ανσαριφάρντ αλλά από την μία το… μαξιλαράκι του 3-0 και από την άλλη το ότι έπεσε ο ρυθμός δεν του επέτρεψε να βάλει και άλλο γκολ μέχρι το 70′. Ο Λεμονής έβαλε στον αγώνα τους Τσόρι και Ελιουνούσι ενώ ο τραυματισμός του Ντα Κόστα τον ανάγκασε να γυρίσει τον Ρομαό στόπερ και να βάλει στον αγώνα τον Καμπιάσο.
ΧΑΘΗΚΕ Η ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ 4-0 ΑΠΟ ΝΤΕ ΛΑ ΜΠΕΓΙΑ
Στο 71′ ήρθε το 4-0 από εξαιρετική συνεργασία του Ολυμπιακού. Ο Ανσαριφάρντ έδωσε σε Τσόρι, ο Αργεντίνος πλάγια σε Ελιουνούσι αυτός σε Σεμπά που την βρήκε ίσα ίσα για την στείλει σε Ντε Λα Μπέγια, με τον Ισπανό με πολύ καλό τελείωμα να διευρύνει το σκορ και να κάνει 2 τα προσωπικά του γκολ.
ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ «ΒΓΑΛΤΟ ΕΞΩ» ΣΤΟΝ ΤΣΟΡΙ!!!
Στο 80′ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μιχαήλ. Ο κόσμος αντέδρασε – επειδή ο Ολυμπιακός είχε να πάρει καιρό πέναλτι – χειροκροτώντας μαζικά και ζητώντας μετά από τον εκτελεστή Τσόρι να το βγάλει έξω!!! Τελικώς ο Τσόρι σκόραρε κάνοντας το 5-0 στο 81′. Ο ΠΑΣ από μέρους του είχε πάντως κάποια σουτ και προσπάθειες για να μειώσει το σκορ αλλά ο Καπίνο όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να κάνει αποκρούσεις.
MAN OF THE MATCH: Ο Ντε Λα Μπέγια. Δύο γκολ και «γεμάτη» εμφάνιση του Ισπανού καθώς και αμυντικά πήγε καλά.
ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Ο Μάριν με τον Φορτούνη. Ο Γερμανός με τον Έλληνα άσο ήταν στα περισσότερα γκολ του α” μέρους. Ο Μάριν είχε ένα γκολ και ο «Φορτού» μία ασίστ. Θετικότατος και με ασίστ ο Σεμπά.Οι περισσότεροι παίκτες του Ολυμπιακού γενικά πήγαν καλά. Από τον ΠΑΣ δέσποσε μόνο ο κίπερ Πασχαλάκης.
ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η μεσαία γραμμή και η άμυνα του ΠΑΣ. Ήταν σε κακή μέρα.
Η ΓΚΑΦΑ: Και στα 3 γκολ του α” μέρους του Ολυμπιακού η άμυνα του ΠΑΣ είναι σε άλλο… γήπεδο. Τραγικές αντιδράσεις.
ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Με λάθη η διαιτησία του Τζήλου. Υπάρχει λανθασμένη υπόδειξη σε φάση όπου ο Ανσαριφάρντ θα μπορούσε να είχε σκοράρει αλλά «χρεώθηκε» ως οφσάιντ και η φάση του 14′ που ελέγχεται για αντικανονικό μαρκάρισμα σε Ρέτσο. Λάθη έγιναν και στον πειθαρχικό έλεγχο και σε κάρτες.
ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Σε ένα ματς που στο 70′ οι τελικές ήταν 17-2 και στο 71′ γινόταν το 4-0 δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική ποδοσφαιρική ανάλυση. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το α” μέρος, «κλείδωσε» γρήγορα το ματς και σφράγισε και τυπικά το 7ο σερί πρωτάθλημά του και το 44ο συνολικά. Το τελικό 5-0 τα λέει όλα και θα μπορούσε να είχε πάρει πιο μεγάλες διαστάσεις.