Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Τον βαθμό τα Γιάννινα, τις αποδοκιμασίες ο ΠΑΟΚ (1-1 στην Τούμπα)

Μετά από ένα εξαιρετικό σε ρυθμό ματς με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ο ΠΑΟΚ και ο ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.1238295Η ομάδα που έκλεψε τις εντυπώσεις ήταν ο ΠΑΣ, ο οποίος με σκόρερ τον Τσάβες και εξαιρετικούς τους Μανιά και Κοροβέση, μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη.

Αποδοκιμασίες από τους περίπου 6-7 χιλιάδες φίλους των «ασπρόμαυρων», στους παίκτες της ομάδας τους στο τέλος του ματς…

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά, όμως να παρουσιάζουν και αρκετά αμυντικά κενά. Ο ΠΑΣ, στην δεύτερη ουσιαστικά φορά που επισκέφθηκε τα καρέ των γηπεδούχων κατάφερε να σκοράρει. Ο Κριστιαν Τσάβες εκμεταλλεύθηκε μεγάλο κενό στην άμυνα, έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση και με σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 12ο λεπτό.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Πετράκη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς ο Περέιρα εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία της άμυνας σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και με κοντινό πλασέ απάντησε άμεσα για το 1-1.

Ως το τέλος του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή και να απειλούν συχνά πυκνά, αλλά χωρίς να καταφέρνουν να σκοράρουν. Μια αξιόλογη φάση είχε και ο ΠΑΣ με τον Κοροβέση στο 27′.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε μεν και πάλι την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, όμως οι Γιαννιώτες ήταν σαφώς πιο απειλητικοί. Εκμεταλλευόμενοι τα πολλά κενά που είχαν στα μετόπισθεν οι ασπρόμαυροι, αλλά και την κούραση των μέσων του δικεφάλου, «φλέρταραν» πολλές φορές με το γκολ με «φαρμακερές» αντεπιθέσεις.

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Κόστα, Νομπόα, Κάτσε, Γκολάσα (78′ Πόζογλου), Μακ, Περέιρα (76′ Τζιόλης), Κουλούρης (62′ Αθανασιάδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς (85′ Μπέριος), Χαρίσης, Τσάβες, Ιλιτς, Κοροβέσης (82′ Ντάσιος), Μανιάς (82′ Γιάκος).