Τότεναμ – Ολυμπιακός 4-2: Πάλεψε, προηγήθηκε, αλλά… προδόθηκε από την άμυνά του

Ο Ολυμπιακός, παρά το ότι προηγήθηκε με 0-2 στο 20′ και 1-2 στο ημίχρονο απέναντι στην Τότεναμ, δε μπόρεσε να γυρίσει με βαθμό στην Αθήνα, γνωρίζοντας την ήττα με 4-2 από την Τότεναμ στο Λονδίνο.

Πλέον, οι Πειραιώτες θέλουν μόνο νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (11/12, 22:00), ώστε να προκριθούν στους «32» του Europa League.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με φανταστικό γκολ του Ελ Αραμπί στο 6ο λεπτό και ο Σεμέδο στο 19′ από κοντά έκανε το 0-2, κάνοντας τους οπαδούς της ομάδας να πανηγυρίζουν έξαλλα στην κερκίδα.

Η Τότεναμ μείωσε με τον Ντέλε Άλι στο 45′ μετά από λάθος του Μεριά, και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε με τον Κέιν από κοντά, 2-2 στο 50′.

Σκόρερ για το 3-2 στο 72′ ο Οριέ με σουτ στην αντίθετη πλευρά από εκεί που έπεσε ο Σα, ενώ ο Κέιν έκανε το 4-2 στο 76ο λεπτό.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού κατά την έναρξη της αναμέτρησης: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Αραμπί.

Oι Λονδρέζοι παρατάχθηκαν με την εξής σύνθεση: Γκατσανίνγκα – Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ρόουζ – Γουίνκς, Ντάιερ – Ντέλε Άλι, Λούκας, Σον – Κέιν.