Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Του κόστισαν τα ριμπάουντ: ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός 76-70- ο «πόλεμος» συνεχίζεται…

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ αλλά για άλλη μια φορά πληγώθηκε από τα επιθετικά ριμπάουντ του αντιπάλου, γνώρισε την ήττα με 76-70 και είπε αντίο στις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις.

ImageHandlerΟ Ολυμπιακός μπήκε αρκετά νωθρά στο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επιβάλλει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ίδια για τους «ερυθρόλευκους».

Οι Ρώσοι κατάφεραν να βάλουν την ομάδα του Σφαιρόπουλου μέσα στο «ζωγραφιστό» και έχοντας ως «όπλο» τους τον Κάουν μπόρεσαν να «χτίσουν» μία διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους έντεκα πόντους (21-10 στο 7’). Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά.

Ο κόουτς του Ολυμπιακού έριξε στο παιχνίδι τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος προσέφερε σημαντική βοήθεια στην ομάδα του αφού με τους πέντε συνεχόμενους πόντους που σημείωσε έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Πειραιώτες στο πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε το χαρακτήρα που του άρμοζε, ένα πραγματικό ντέρμπι δηλαδή με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια.
Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να «διαβάσει» όσο καλύτερα μπορούσε το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ και να «χτυπήσει» τις αδυναμίες της ενώ με απ’ την πλευρά τους οι Ρώσοι προσπαθούσαν να πετύχουν γρήγορα καλάθια εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των Τζάκσον και Γουίμς.
Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με πέντε πόντους (39-34).

«Πληγώθηκε» από τα ριμπάουντ!
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με την ίδια συγκέντρωση με την οποία τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.
Απόδειξη αυτού ήταν το ότι οι Ρώσοι κατάφεραν να μαζέψουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και κάπου εκεί έγινε η ζημιά για την ομάδα του Σφαιρόπουλου καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν πολύ γρήγορα να φτάσουν σε μία διψήφια διαφορά έχοντας πρωταγωνιστή τον ΝτεΚολό.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και η απάντησή τους στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Ρώσων ήταν τα καλάθια του Σλούκα, ο οποίος κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Έτσι, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Ρώσοι προηγούνταν 51-49 οπότε η τελευταία περίοδος θα ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ρώσοι μπήκαν «αγριεμένοι» στο παρκέ δείχνοντας ότι ήθελαν τη νίκη πάση θυσία.
Οι άμυνες έγιναν πολύ «σκληρές» και σε πολλές περιπτώσεις στα όρια του φάουλ αλλά ο Κάουν έδειχνε ανίκητος κάτω απ’ το καλάθι του Ολυμπιακού.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά τους από τη γραμμή των 6.75μ. με τους Λοτζέσκι και Σλούκα να είναι σε μεγάλη μέρα.

Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο πραγματοποίησε μεγάλο παιχνίδι καθώς σημείωσε 16 πόντους έχοντας 4/5 τρίποντα ενώ και ο Σλούκας έκανε ζημιά στην ΤΣΣΚΑ καθώς σημείωσε 12 πόντους έχοντας 2/3 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε μέχρι το τέλος, κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με το τελικό σκορ να είναι 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 51-49, 76-70.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Φριντζόν 2, Νίκολς 2, Τζάκσον 6 (1), Ουίμς 16 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Καούν 16, Χριάπα, Χάινς, Κιριλένκο 10.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 6, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (2), Πρίντεζης 16 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 6 (2), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 16 (2).