Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Βαλένθια-Παναθηναϊκός 67-63: Τζάμπα ήττα για το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές με σημαντικές διαφορές (11 και 10 πόντων), αλλά κατάφερε να φύγει ηττημένος από την Ισπανία με την Βαλένθια να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη μετά από 10 σερί ήττες!

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να κλείσει το 2017 με μια ακόμη εκτός έδρας νίκη που θα τον έφερνε στη 2η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας από την ουραγό Βαλένθια παρόλο που βρέθηκε να προηγείται με 36-46 προς το τέλος της 3ης περιόδου!

Με καυτό Λοτζέσκι στην επίθεση (5 πόντοι) και τρομερό Σίνγκλετον στην άμυνα (τρία μπλοκ στα πρώτα τρία λεπτά) ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 0-7 για να μειώσει στο 4′ η Βαλένθια σε 4-8.

Παρά το 4ο μπλοκ (!!!) του Σίνγκλετον και το νέο καλάθι του Λοτζέσκι που έκανε το 4-10, η Βαλένθια με τρίποντο και φάουλ (το δεύτερο από τον Γκιστ) ισοφάρισε σε 10-10 στο 6′.
Στην τελική ευθεία της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟ έτρεξε ένα σερί 2-7 (με τρίποντο του Ρίβερς στα 10» πριν το τέλος) για να προηγηθεί με 12-17.

Στη β” περίοδο και στο πρώτο δίλεπτο τη διαφορά έκαναν οι ψηλοί του ΠΑΟ με τους Βουγιούκα, Όγκαστ να τρέχουν ένα σερί 0-6 για το 12-23 που σταμάτησε με το τρίποντο του Γκριν (15-23).

Οι πράσινοι με τρίποντο του Ντένμον προηγήθηκαν με 19-28, αλλά στο επόμενο τρίλεπτο οι άναρχες επιθέσεις και η απροσεξία στην άμυνα επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 25-28 στο 16’30» και να ισοφαρίσουν με νέο τρίποντο του Γκριν (28-28) στο 18′! Ο ΠΑΟ ξέφυγε και πάλι με 29-32, αλλά ο Γκριν στα 10» πριν το ημίχρονο ισοφάρισε 32-32 και σε νεκρό χρόνο αστόχησε ο Λοτζέσκι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Ο Γκριν με μπάσιμο και δύσκολο λέι απ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Βαλένθια με την έναρξη της 3ης περιόδου, αλλά οι πράσινοι με δύο τρίποντα έκαναν το  36-33, 36-39 στο 25’10» για να φτάσουν το σερί τους στο 0-13 (36-46) στο 26’30» με τρίποντο του Σίνγκλετον.

Η απάντηση της Βαλένθια όμως ήταν εξίσου εντυπωσιακή και με δικό της σερί 10-0 ισοφάρισε 46-46 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τις δύο ομάδες και πάλι ισόπαλες 48-48.

Στην έναρξη της δ’περιόδου ο Ντένμον σκόραρε (48-50), αλλά τρίποντο του Ντούμπλεβιτς και αιφνιδιασμός έφεραν τους Ισπανούς στο 53-50, για να χάσουν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά με τον Βουγιούκα να καρφώνει για το 53-52 στο 32’30» και με τρίποντο του Ντένμον ο ΠΑΟ ξαναπέρασε μπροστά με 53-55 στο 33’30».

Δύο δύσκολα καλάθια από Ντένμον και Μαρτίνεθ διαμόρφωσαν το 57-57 κι ενώ απομένουν 4 λεπτά…

Στο 37′ ο Ντόρνεκαμπ με τρίποντο έκανε το 60-57, ο Παππάς απάντησε στο 37’20» με τον ίδιο τρόπο (60-60), αλλά μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Ντόρνεκαμπ έφερε την Βαλένθια ξανά στο +3 (63-60) κι ενώ απομένουν 2’17» για το τέλος με τον Παππά να αποχωρεί τραυματίς!

Οι πράσινοι έχασαν τρεις συνεχόμενες επιθέσεις, αλλά με ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ βρήκαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 63-63 με τρίποντο του Λοτζέσκι 1’45» πριν το τέλος!

Στο 39′ ο Ρίβερς αστόχησε από κοντά, τον μιμήθηκε ο Γκριν, αλλά η Βαλάνθια πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, οι πράσινοι ξέχασαν τον Ντούμπλεβιτς κι ο Μαυροβούνιος διαμόρφωσε το 65-63 στα 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

Στο 39’30» ο Ντένμον αστόχησε στο τρίποντο κι ο ΠΑΟ επέλεξε να μην κάνει φάουλ με τον Ρίβερς να κάνει εκπληκτικό κλέψιμο, αλλά να αστοχεί στον αιφνιδιασμό, ο Σίνγκλετον πήρε το ριμπάουντ, αλλά οι Ισπανοί έπεσαν πάνω του κι η μπάλα κατέληξε εκτός με τους διαιτητής να δίνουν κατοχή στην Βαλένθια κι ενώ απομένουν 3 δευτερόλεπτα για το φινάλε!

Ο Σίνγκλετον έκανε το φάουλ στον Γκριν στα 2 δευτερόλεπτα (το 4ο ομαδικό) και τελικά έγινε το 5ο φάουλ στα 5 δέκατα πριν το φινάλε. Ο Γκριν ευστόχησε και στις δυο βολές, ο Ρίβερς αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας κι ο ΠΑΟ έχασε ένα εντελώς δικό του ματς…