Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Βήμα για την δεύτερη θέση η Σίτι (6-0 την ΚΠΡ)

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε την ΚΠΡ με 6-0, για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, έκανε ένα βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στέλνοντας στον υποβιβασμό τους Λονδρέζους.ImageHandler3Η ΚΠΡ έμεινε στους 27 βαθμούς και με δύο παιχνίδια ν΄ απομένουν δεν έχει καν μαθηματική ελπίδα παραμονής, ακολουθώντας την Μπέρνλι των 29 πόντων στην Τσάμπιονσιπ. Οι «πολίτες», από την πλευρά τους, ανέβηκαν στους 73 και απέχουν +3 πόντους από την Άρσεναλ, η οποία, όμως, έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και 70 βαθμούς.

Ουσιαστικά η έκβαση του αγώνα κρίθηκε από το πρώτο μέρος, με τα γκολ των Αγκουέρο (4΄) και Κολάροφ (32΄). Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, η ΚΠΡ παρέδωσε πνεύμα και διαλύθηκε από τη Σίτι, δεχόμενη ακόμη τέσσερα γκολ. Ο Αργεντινός φορ σημείωσε δύο ακόμη τέρματα (50΄, 65΄ πέναλτι), ενώ έστρωσε το 5-0 του Μίλνερ στο 70ό λεπτό. Στο 87΄ έκανε το 6-0 ο Νταβίντ Σίλβα, μετά από ωραίο συνδυασμό των γηπεδούχων.