Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Βόλεϊ Ανδρών: Θρίαμβος του Ολυμπιακού, 3-2 τον Παναθηναϊκό

Σε παιχνίδι – θρίλερ – στην Κυψέλη ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού στο tie break (15-12) για να πάρει σημαντική νίκη που τον φέρνει στην πρώτη θέση

1186499

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη ήταν το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στην Κυψέλη όπου οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη στο tie break επικρατώντας 3-2 για να πάρουν τους δύο βαθμούς και τον Παναθηναϊκό να παίρνει έναν μετά τη μεγάλη του ανατροπή.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-7. Κάπου εκεί όμως, ήρθε το απίστευτο σερί 11-0 από τον Ολυμπιακό για να γίνει το 10-18 και να «καθαρίσουν» έτσι οι «ερυθρόλευκοι» το πρώτο σετ παίρνοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο φτάνοντας επίσης με άνετο τρόπο στο 2-0 με 25-20.

Στη συνέχεια όμως, ήρθε η μεγάλη ανατροπή από τους «πράσινους» οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στείλουν το παιχνίδι στο tie break. Στο 3ο σετ η μάχη ήταν πόντο – πόντο και έτσι ο Παναθηναϊκός επικράτησε 27-25 για να μειώσει σε 2-1.

Ανάλογη ήταν η πορεία και του 4ου σετ με τους «πράσινους» να επικρατούν αυτή τη φορά 26-24 και να ισοφαρίζουν για να πάρουν τουλάχιστον τον ένα βαθμό. Στο τελευταίο σετ ξανά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο έως το 11-11, ωστόσο εκεί ένα σερί 3-0 του Ολυμπιακού καθάρισε το ματς με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν τελικά 15-12.

Πηγή: onsports.gr