Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ξεμούδιασμα με τεσσάρα για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε με 4-0 της Αγίας Μαρίνας στο γήπεδο της Νάουσας, στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν.

Το σύνολο του Μίχαελ Ένινγκ είχε την ευκαιρία να ξεμουδιάσει απέναντι στην τοπική ομάδα (Α’ κατηγορία στην ΕΠΣ Ημαθίας), με τον τεχνικό του Άρη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας.

Η δυναμική της αντιπάλου ήταν χαμηλή, ωστόσο ο Γερμανός τεχνικός έβγαλε τα πρώτα χρήσιμα συμπεράσματα, χρησιμοποιώντας από μία διαφορετική ενδεκάδα σε κάθε ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος ο Αρης πέτυχε δύο γκολ με τους Ντατκοβιτς (22′) με κεφαλιά και τον Μάνο με σουτ (45′), ενώ είχε και δύο δοκάρια με τους Γκανέα και Σάσα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ευκαιρίες και βρήκε γκολ με τον νεαρό Χατζιπιρπιρίδη (53′) που με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 73′ ο Αρης είχε και τρίτο δοκάρι με τον Μπερτόλιο. Στο 87′ ο νεαρός Χατζηπιρπιρίδης πέτυχε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ενινγκ)

Α’ ημίχρονο: Κουέστα, Σάκιτς, Γκανέα, Ντάτκοβιτς, Ρόουζ, Ματίγια, Τζέγκο, Σάσα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι, Μάνος.

Β’ ημίχρονο: Εμαν, Σενγκέργκης, Μαρμαρίδης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπερτόλιο, Ανδρέας, Μπακούτσης, Μαρτίνες, Τσαγκαλίδης, Χατζηπιρπιρίδης.

ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ: Ηλιάδης, Κούκλας, Μπουρδάνος, Ρέις Σέρα, Παπαδόπουλος, Μπρέγκου, Λίπε, Βούλγαρης, Σαμιώτης, Μουστάκας, Αργυρόπουλος.

Επαιξαν και οι: Τουλουμτζής, Σερασκιέρης, Κοντογιάννης, Λέκκα, Κατράνας, Φωτόπουλος, Γερμάνης.