Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός 74-68

Η Ζαλγκίρις (10-5) νίκησε στο Κάουνας τον «λαβωμένο» Ολυμπιακό (11-4) παίζοντας καλύτερο μπάσκετ και βγάζομτας ενέργεια στην τελευταία περίοδο όπου η κούραση είχε κυριέψει τους Πειραιώτες.

Το «παραμύθι» της Ζαλγκίρις συνεχίζεται με τελευταίο θύμα τον Ολυμπιακό! Η ομάδα του «Σάρας» έπαιξε ξανά πολύ σωστό μπάσκετ, όταν η μπάλα «έκαιγε» και εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των «ερυθρολεύκων». Έτσι, ο α” γύρος έκλεισε με την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο 11-4 και την Ζαλγκίρις να ανεβαίνει στο 10-5 έχοντας μάλιστα πέντε διαδοχικές νίκες.

Το «ορεξάτο» ξεκίνημα του Σπανούλη (3π., 3ασ.) ήταν αρκετό, ώστε να βάλει τον Ολυμπιακό νωρίς σε θέση οδηγού (7-12, στο 4′). Η είσοδος του Μίσιτς όμως αφόπλισε τον αρχηγό του Ολυμπιακού και η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 7-0 αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα (!4-12). Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούας στο +3 (22-19).

Με τρίποντο του Πάνγκος ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με γρήγορο 0-8 και τρίποντο του Στρέλνιεκς για το 25-27. Έτσι, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (35-37), παρά το γεγονός πως είχαν 10 λάθη. Σημείο αναφοράς η καλή άμυνα, αφού κράτησε τη Ζαλγκίρις σε 2/10 εντός παιδιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

«Υπνωτισμένος» ήταν ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Μιλάκνις να δίνει τον τόνο για την «φουριόζα» Ζαλγκίρις που βρέθηκε στο +4 (48-44, στο 25′). Μέσω άμυνας, όμως, και με μπροστάρη τον Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 48-53. Αυτό ήταν και το σκορ, με το οποίο οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για 5:11.

Mε καλάθια του Γιανκούνας, η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις την ώρα που ο Ολυμπιακός περνούσε το δικό του black out. Με το σκορ στο 60-58, ο Μίσιτς διαμόρφωσε το 62-58, ενώ ο Πάνγκος πέτυχε τρίποντο για το 65-58 (37:07′) μετά από άστοχο σουτ του Σπανούλη. Ο Στρέλνιεκς «απάντησε» με γκολ-φάουλ για το 65-61, ενώ ακολούθηκαν διαδοχικά σουτ από Μίσιτς και Τόμπσον για το 68-64. O Γιανκούνας είχε 1/2 βολές και στη συνέχεια ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο. Μετά την καλή «ερυθρόλευκη» άμυνα, ο διεθνής φόργουορντ μείωσε σε 69-66, ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Ζαλγκίρις βρήκε alley-oop κάρφωμα από τον Ουάιτ, ενώ 2/2 βολές του Σπανούλη διαμόρφωσαν το 71-68. Ο Ουάιτ με φόλοου κάρφωμα έκανε το 73-68 κι εκεί τελειώσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-37, 48-53, 74-68