Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ισοπαλία (1-1) στο Λονδίνο- το χειροκρότημα των παικτών της Λίβερπουλ στους πρωταθλητές της Τσέλσι…

Στην φιέστα που είχε στηθεί στο «Στάμφορντ Μπριζ» για την κατάκτηση του τίτλου από την Τσέλσι, η ομάδα του Μουρίνιο έπαιξε σαν άχρωμη πρωταθλήτρια απέναντι στη Λίβερπουλ, όμως κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1) και να ψαλιδίσει και τις τελευταίες ελπίδες των «Κόκκινων» για έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.ImageHandlerΟ Τέρι άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό και έγινε ο πρώτος αμυντικός σκόρερ στην Premier League με 39 τέρματα, ενώ ο Τζέραρντ απάντησε στο 44′, βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Για πρώτη φορά βασικός για την Τσέλσι σε ματς Premier League ήταν ο 19άχρονος Άγγλος μέσος, Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ, ο οποίος ήταν αρκετά καλός και μάλιστα εντυπωσίασε με την ικανότητά του στις πάσες. Έκανε συνολικά 27 στα 60 λεπτά που έπαιξε και όλες ήταν πετυχημένες!

Ντεμπούτο με την φανέλα της Λίβερπουλ έκανε ο 18άχρονος Άγγλος επιθετικός, Τζερόμ Σινκλέρ, μπαίνοντας στο 68′ στην θέση του Λάμπερτ.chelsaraΝα σημειωθεί ότι παίκτες των «ρεντς» παρατάχθηκαν μπροστά από τη φυσούνα και μόλις βγήκαν οι συνάδελφοί τους της Τσέλσι, χειροκρότησαν ιπποτικά, θέλοντας έτσι να τους τιμήσουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος…