Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Κύπελλο μπάσκετ: τεράστια πρόκριση του Παναθηναϊκού (76-75 τον Ολυμπιακό)!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών των βασικών του παικτών που, παρότι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 13 πόντους πήρε τη νίκη με 76-75 επί του Ολυμπιακού και παράλληλα την πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου.

ÔÏ ÍÉÊÇÔÇÑÉÏ ÊÁËÁÈÉ ÔÏÕ ÌÐÁÔÉÓÔÁ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÊÕÐÅËËÏ 2014-2015)

Οι πράσινοι πήραν τη νίκη με κάρφωμα του Εστεμπάν Μπατίστα στα τέσσερα δέκατα μετά από πάσα του Διαμαντίδη, αλλά όλη τη… δουλειά για την ανατροπή την είχε κάνει ο Νίκος Παππάς!

Ο Παναθηναϊκός για τρίαντα αγωνιστικά λεπτά ήταν στο καναβάτσο με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει σημαντική διαφορά, αλλά και τα δικά του ατού μακριά από τον καλό τους εαυτό. Κι όμως στην τελευταία περίοδο οι πράσινοι βελτιώθηκαν αμυντικά βρήκαν ρυθμό, βρήκαν λύση στο σκοράρισμα με προσωπικές φάσεις (Παππάς) και παρότι ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ήταν πίσω με οκτώ πόντους έτρεξαν 10-1 στο φινάλε και με το κάρφωμα του Μπατίστα πήραν τη νίκη!

Οι νταμπλούχοι κατάφεραν να κερδίσουν έχοντας πέντε παραπάνω λάθη (17-12), λιγότερες ασιστ (15-19), λιγότερα ριμπάουντ (19-8 έναντι 18-11) και ουσιαστικά τα ίδια ποσοστά (10/13-10/14 βολές, 20/30-18/31 δίποντα, 9/23-10/27 τρίποντα).

Η… ρακέτα και τα τρίποντα

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεκάθαρο στόχο να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι και να «χτυπήσει» με τον Εστεμπάν Μπατίστα περιμένοντας πλέον βοήθειες στην επίθεση από τα δυαροτριάρια του. Όντως το παιχνίδι πήγε όπως το ήθελε ο Ιβάνοβιτς και στην… επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός και σε συνδυασμό με καλή άμυνα στο ποστ, έτρεξε επιμέρους σκορ 14-2 και προσπέρασε στο 6′ 14-2. Η είσοδος του Λαφαγιέτ και του Λοτζέσκι έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό που μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (17-14 στο δεκάλεπτο).

Οι ερυθρόλευκοι είχαν δυσκολία στο να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και έψαξαν με την εξτρά πάσα το ελεύθερο σουτ, ωστόσο τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 3/16 τρίποντα. Παρόλα αυτά είχε απάντηση το 8-0 του Παναθηναϊκού (33-28) και έκλεισε το πρώτο μέρος στο καλάθι.

Έψαξε και… βρήκε ρυθμό

Αυτό το μικρό 4-0 στο τέλος του πρώτου μέρους, είχε συνέχεια και στο ξεκίνημα του δευτέρου όπου με ένα συνολικό 17-0 ο Ολυμπιακός έφυγε πολύ γρήγορα με 12 πόντους (33-45) σε μόλις τέσσερα λεπτά προσπαθώντας να κάνει το… αναμενόμενο. Να ανοίξει δηλαδή το ρυθμό του αγώνα και να φθείρει τους ψηλούς του Παναθηναϊκού (ο Φώτσης έπαιξε όλο το πρώτο ημίχρονο).

Έχοντας βρει πλέον τα πατήματά του σε άμυνα και επίθεση αλλά και με τον Σπανούλη να βρίσκει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο 28′ με +13 (42-55).

Είχε αποθέματα ο Παναθηναϊκός

Δύο γρήγορα τρίποντα από τον Παππά και τον Μπλουμς έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι (55-60) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, και μάλιστα με τους «βασικούς» (Διαμαντίδη, Φώτση, Μπατίστα) στον πάγκο.

Ο Παππάς με νέο τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους (58-62) όμως ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις και μέσα σε δύο επιθέσεις η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 10 (58-62 στο 34′). Και πάλι ο Παππάς όμως με προσωπικούς πόντους κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (66-70) ενώ ο Ολυμπιακός πήγε και πάλι +8 (67-75).

Τέσσερις πόντοι από τον Σλότερ έφεραν τον Παναθηναϊκό στους τρεις (72-75) στα 40», ο Διαμαντίδης έκλεψε, ο Σλότερ αστόχησε τρίποντο αλλά και πάλι η μπάλα έφτασε στον Διαμαντίδη που με τρίποντο στα 16» για το τέλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια (75-75), με σερί 7-0 σε περίπου ενάμισι λεπτό.

Στα 6» ο Σλούκας πήγε στις βολές από φάουλ του Μπατίστα, και με 1/2 έκανε το 75-76. Στα τέσσερα δέκατα ο Μπατίστα κάρφωσε και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό (77-76).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος, Σλότερ 7, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 7 (1), Παππάς 19 (3), Μπλουμς 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Μπατίστα 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 10, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 3, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 13.