Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΕΚ-Άρης 2-2: Μοιρασιά στο ΟΑΚΑ

Σε ένα συναρπαστικό ματς, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, ΑΕΚ και Άρης μοιράστηκαν τους βαθμούς στο ΟΑΚΑ με το ισόπαλο 2-2. Έτσι, η «Ένωση» είναι πλέον ισόβαθμη με τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση, μετά τους τρεις πρώτους αγώνες των play off της Super League.

Η ΑΕΚ είχε διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες, ιδίως με τον Αραούχο, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα. Από μία εντελώς αψυχολόγητη ενέργεια του Μάνταλου που πέταξε κάτω το Μπα μέσα στην περιοχή, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Γκάμα στο 55΄.

Η «Ένωση» ευτύχησε να ισοφαρίσει γρήγορα, στο 62΄, από ασίστ του Μάνταλου και εκτέλεση σε πρώτο χρόνο του Αραούχο, με τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Κουέστα που μέχρι εκείνο το σημείο έμοιαζε ανίκητος.

Στο 75΄ σε αντεπίθεση του Αρη και σέντρα του Τόνσο, ο Μαρτίνες πρόλαβε τον Λόπες και με εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 1-2. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να στήσει την μπάλα στην άσπρη βούλα, όταν ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι από τον Τόνσο.

Εκτέλεσε ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 86΄, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά τις 19 Ιανουαρίου στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη, σε έναν πολύ πιο κρίσιμο αγώνα, τη ρεβάνς των ημιτελικών κυπέλλου. Εκεί όπου Άρης δεν πιθανότατα δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Σόουζα και τον Βέλεθ, τους οποίους έχασε σήμερα λόγω τραυματισμού πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (87΄ Παουλίνιο), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (80΄ Αλμπάνης), Λιβάγια (59΄ Ολιβέιρα), Αραούχο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σόουζα (30΄λ.τρ. Λάρσον), Δεληζήσης, Ρόουζ (60΄ Ντιγκινί), Βέλεθ (13΄λ.τρ. Μπα), Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Φετφατζίδης (60΄ Μαρτίνες), Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα.