Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προκρίθηκε το Τριφύλλι με «αρχηγική» ανατροπή στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά με τρομερό τον Παπαπέτρου και καθοριστικό τον Χεζόνια, έφερε… τούμπα το ματς κόντρα στην ΑΕΚ και πήρε τη νίκη με 78-71, για να προκριθεί στους τελικούς της Basket League.

Στο τέταρτο παιχνίδι της σειρά, η Ένωση “πάλεψε” για να ισοφαρίσει σε 2-2 και έφθασε πολύ κοντά, αλλά η ποιότητα των “πρασίνων”… μίλησε στο τέλος και οδήγησε στο 3-1 και τον αποκλεισμό της ΑΕΚ από τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και “χτυπώντας” κοντά στη ρακέτα, πήρε το προβάδισμα του αγώνα, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος έβαλε… στα καλάθια τους αντιπάλους του. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν έτσι με 19-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ “απάντησε” όμως στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Μέικον ανέβασε την απόδοσή του και με συνεχόμενα δικά του καλάθια, έκανε το ματς ντέρμπι. Η Ένωση πέρασε και μπροστά στο σκορ και “έκλεισε” το ημίχρονο προηγούμενη με 40-38.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου διατήρησε το… μομέντουμ του αγώνα και μετά την ανάπαυλα, αφού οι παίκτες του μπήκαν πιο “παθιασμένοι” στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς αποδείχθηκε σε παίκτη “κλειδί”, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα του Τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Παπαπέτρου, αλλά το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με 55-49. O αρχηγός των “πρασίνων” ήταν όμως ασταμάτητος και με ένα προσωπικό ρεσιτάλ ισοφάρισε το ματς σε 63-63, αφότου η Ένωση βρέθηκε και στο +9. Η ομάδα του Κάτας βρήκε μεγάλα σουτ και από τον Χεζόνια στο τέλος, για να πάρει τελικά τη νίκη με 78-71.